Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirus pokrzyżował żeglarzom plany. Rozporządzenia rządowe ograniczają funkcjonowanie przystani

Port w Giżycku. Fot. Ł. Węglewski

O tej porze roku przystanie na Wielkich Jeziorach Mazurskich tętniły życiem przygotowując się do sezonu żeglarskiego. W tym roku wirus pokrzyżował żeglarzom plany.

O ile rozporządzenia rządowe nie zakazują rekreacyjnej żeglugi, to ograniczają jednak możliwość komercyjnego funkcjonowania przystani. Do portu można przybić, ale nie można już skorzystać z prysznica, toalety czy pozbyć się odpadów. Nie można również zwodować jachtów zimujących na lądzie na terenie portu, bo to usługa komercyjna.

– Chcielibyśmy przygotować się do sezonu – mówi burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. Obecne przepisy nie pozwalają na to, bo np. nie można wykorzystać z usługi wodowania jachtów w Ekomarinie.

– Przystanie nie mogą na razie prowadzić działalności gospodarczej – mówi rzecznik ministerstwa gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Michał Kania. Cofnięcie tych przepisów zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej i decyzji ministerstwa zdrowia.

Szlaki żeglarskie zostaną otwarte 1 maja. Droga wodna na rzece Pisa pozostanie zamknięta z powodu niskiego stanu wody.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przystań, żeglarz, ograniczenia, sezon żeglarski
Porady psychologa: w co się bawić w domu z dzieckiem

W Polsce zaczęto łagodzić ograniczenia nałożone na mieszkańców. Dzieci powyżej13 roku życia mogą już same wychodzić z domów, jednak dzieci młodsze nadal muszą pozostać w domach...

Zamknij
RadioOlsztynTV