Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie upamiętnią rocznicę II wojny światowej. W południe zawyją syreny alarmowe

Fot. ipn.gov.pl

Na Warmii i Mazurach odbędą się uroczystości 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jak podkreśla dr Paweł Warot, naczelnik olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, we wrześniu 1939 roku Polska musiała stawić opór ówczesnym dwóm najokrutniejszym armiom świata.

1 września zostaliśmy napadnięci przez Niemcy, 17 września dołączyli się Sowieci. W osamotnieniu walczyliśmy z dwiema największymi i najokrutniejszymi armiami świata. Od pierwszego dnia wojny zarówno Niemcy, jak i Sowieci realizowali szatański plan – nie tylko podbicie ziem polskich, ale zupełne zniszczenie Polski i narodu polskiego

– zaznacza Warot.

00:00 / 00:00

Szef olsztyńskiej delegatury IPN mówi, że ani Niemcom, ani Rosjanom nie chodziło tylko o ekspansję terytorialną.

Niemcy i Sowieci mieli plan wymordowania nas. Fizycznego wyniszczenia narodu polskiego

– mówi naczelnik.

00:00 / 00:00

W Olsztynie uroczystości 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem władz regionu i duchowieństwa rozpoczną się o godzinie 12.00 przy Pomniku Armii Krajowej u zbiegu alei Piłsudskiego i ulicy Dąbrowszczaków. Elbląg uczci rocznicę wybuchu wojny o godzinie 11.00 przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola.

W południe w miejscowościach regionu zostaną włączone syreny alarmowe.

Mieszkańcy polskich terenów graniczących z Prusami Wschodnimi pierwszego września 1939 roku mieli nadzieję na szybkie odparcie wojsk hitlerowskich – wspominała w archiwalnym nagraniu Radia Olsztyn mieszkanka kurpiowskiej wsi Dąbrówka na granicy polsko-pruskiej:

1 września 1939 o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji.

Autor: B. Gajlewska/M. Lewiński/archiwum RO
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w II wojna światowa, rocznica
„Upomnieli się o ludzką godność”. Minęło 40 lat od strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych

W Olsztynie uroczyście obchodzona była 40. rocznica strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. Strajk przeciwko władzom PRL w czasie tak zwanego karnawału "Solidarności" trwał od 19 sierpnia...

Zamknij
RadioOlsztynTV