Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Urzędnicy olsztyńskiego ratusza domagają się podwyżek. Czy w polityce wynagrodzeń panuje chaos?

Fot. P. Getka

Podwyżek, jasno określonej polityki płacowej i transparentnych reguł awansowania domagają się pracownicy Urzędu Miasta w Olsztynie. Apel do radnych o przyjrzenie się sytuacji finansowej urzędników napisali członkowie Związku Zawodowego Pracowników Administracji Samorządowe Urzędu Miasta Olsztyna.

Ratusz zapewnia, że pieniądze na podwyżki będą, a obowiązujący regulamin dotyczący płac nie został złamany. Związek Zawodowy Pracowników Administracji Samorządowej Urzędu Miasta Olsztyna napisał do radnych apel. Pismo zaczyna się od słów: „zwracamy się do Państwa z apelem o wnikliwe przyjrzenie się sytuacji finansowej pracowników Urzędu Miasta Olsztyna, która jest na poziomie ubóstwa”. Dalej związkowcy piszą, że „o wysokości wynagrodzeń nie decyduje staż, kwalifikacje, kategoria zaszeregowania, zajmowane stanowisko, czy realizowane zadania”. Autorzy listu podkreślają, że inspektor z wieloletnim stażem może zarabiać mniej niż jego kolega na niższym stanowisku z krótszym stażem pracy. Organizacja związkowa chce, by w budżecie na przyszły rok fundusz płac został wyraźnie zwiększony.

Do apelu przyłączyli się miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości

List został poparty przez 300 pracowników olsztyńskiego magistratu.

Z jego treści wynika jaki chaos, bo tak to trzeba nazwać, panuje w polityce wynagrodzeń. O ile można to w ogóle nazwać polityką. Wskazywane są wprost przypadki nieadekwatności wynagrodzenia do obowiązków pewnych pracowników, śladowe podwyżki. System wynagrodzeń jest, mówiąc krótko, nieprzejrzysty

– mówił szef klubu radnych PiS w olsztyńskiej radzie miasta Radosław Nojman.

00:00 / 00:00

Radni PiS podkreślają, że podjęcie dyskusji na temat podwyżek proponowali już w kwietniu 2019 roku.

Łukasz Łukaszewski, radny współrządzącej miastem Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na podwyżki dla urzędników magistratu.

My, jako radni, znamy tę trudną sytuację pracowników urzędu od dłuższego czasu. Rozmawiamy na co dzień, wiele osób zwraca się do nas w tej sprawie. Mieliśmy spotkanie z panem prezydentem Piotrem Grzymowiczem i rozmawialiśmy o tej sytuacji. Ustaliliśmy, że zostaną podjęte kroki, które pomogą pracownikom urzędu w podniesieniu tych wynagrodzeń. Na 2022 rok zostaną zapisane duże środki finansowe na ten cel.

00:00 / 00:00

Te zapewnienia potwierdza Mirosław Gornowicz, radny prezydenckiego klubu „Ponad Podziałami”. Podkreśla jednak, że w liście związkowców sporo jest „nieścisłości” – i jak określił to radny – „półprawdy”. W podobnym tonie podczas sesji online wypowiadał się sekretarz miasta Stanisław Gorczyca. Twierdzi, że w liście związkowców mamy do czynienia z wieloma manipulacjami faktami.

Tak jak w każdym urzędzie administracji samorządowej, tak i w naszym funkcjonuje regulamin wynagradzania. W odróżnieniu od strony związkowej nie widzę niczego niesprawiedliwego w tym, że pracownicy mający – co do zasady – przypisane podobne lub tożsame obowiązki nie są jednakowo wynagradzani. Praktyka pokazuje, że pomimo takich samych zadań, zatrudnione osoby w różny sposób je wykonują. Jedni lepiej, inni gorzej. Jedni w ciągu dnia pracy potrafią obsłużyć kilku interesantów, inny kilkudziesięciu. Mamy na to dowody.

00:00 / 00:00

„Podział środków powinien być przejrzysty”

W apelu Związku Zawodowego Pracowników Administracji Samorządowe Urzędu Miasta Olsztyna czytamy również następujące słowa: „chcielibyśmy podkreślić, że środki funduszu płacowego w jednostkach administracji samorządowej są środkami publicznymi i ich podział powinien być przejrzysty, jasny i sprawiedliwy. I tego właśnie oczekujemy.” W podsumowaniu związkowcy podkreślają z kolei, że „Prezydent Olsztyna nie przystępuje do rzeczowej dyskusji z przedstawicielami pracowników urzędu w sprawie budżetu miasta, funduszu płac, funkcjonującego systemu wynagradzania. Nie uważa za istotne podjęcie dialogu społecznego, a ton jego wypowiedzi jest obraźliwy. Nie do przyjęcia jest również to, że oskarża interlokutorów o sianie zamętu”.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratusz, zarobki, list, awans, podwyżki, płace, pracownicy, urzędnicy, urząd miasta, Radosław Nojman
Z mapami poszukiwali pomników przyrody. Harcerze zaangażowali się w misję

Harcerze kończą swoją misję poszukiwania elbląskich pomników przyrody. Przez miesiąc druhowie musieli zgodnie z mapą sprawdzić każde miejsce, spisać drzewa i głazy lub ich grupy. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV