Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szpitalowi maltańskiemu w Barczewie grozi zamknięcie

Fot. powiat-olsztynski.pl

Czarne chmury nad szpitalem maltańskim w Barczewie. Zakład opiekuńczo-leczniczy jest zadłużony, a Zakon Maltański, który dokłada co roku do placówki, nie może udźwignąć już tych kosztów.

Właścicielem szpitala jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie, które nieodpłatnie przekazało wyremontowany budynek, jednak jak twierdzi starosta Andrzej Abako, zgodnie z prawem nie może dokładać się do utrzymania placówki.

Potrzebujemy rozwiązań systemowych, bo widać, że lokalne działania nie są w stanie rozwiązać problemu. Wydaje się, że system opieki zdrowotnej jest tak skonstruowany, że szczególnie opieka paliatywna jest na bardzo niskim poziomie wyceny i w związku z tym tych środków nie wystarcza.

00:00 / 00:00

NFZ pokrywa tylko koszty leczenia, które w takiej placówce są znikome. Największy koszt to utrzymanie i wyżywienie pacjentów, których podczas pandemicznych obostrzeń ubyło, a na zadłużenie szpitala złożyły się rosnące koszty – przyznaje dyrektor Edyta Skolmowska.

00:00 / 00:00

Dziś (19 maja) na konferencję w tej sprawie przyjechali przedstawiciele Zakonu Maltańskiego, którzy zadeklarowali chęć spotkania się z ministrem zdrowia.

Po to, żeby przypadkiem nie było ani pół godziny przerwy w funkcjonowaniu tego centrum, żeby znaleźć takie rozwiązanie, by ci chorzy oraz – podkreślam – pracownicy centrum mogli dalej tu pracować, świadczyć te wszystkie, bardzo potrzebne dla regionu, usługi.

– mówi Jacek Tarnowski, prezes zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

00:00 / 00:00

Szpital maltański w Barczewie zadłużony jest na milion złotych.

Fot. K. Kantor

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, pomoc, Barczewo, chorzy
Zmienią się trasy linii 114 i 124 w Barczewie

Od piątku (20 maja) w związku z robotami drogowymi zostanie zmieniona trasa linii 114 i 124. Autobusy nie będą wjeżdżać do Barczewa ul. Olsztyńską tylko pojadą...

Zamknij
RadioOlsztynTV