Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Spotkanie ze skazańcem. Kampania ma przemówić do rozsądku młodych kierowców
Drastyczne zdjęcia, filmy z kamer monitoringu i żywe świadectwa osadzonych w zakładach karnych, którzy trafili tam za spowodowanie wypadków. To wszystko ma przemówić do rozsądku młodym ludziom, którzy albo już są kierowcami, albo w niedługim czasie będą zdawali egzamin na prawo jazdy.
Ruszyła kampania Inspekcji Transportu Drogowego i Służby Więziennej pod hasłem „Szanuj zasady – chroń życie”. Jak powiedział podpułkownik Jarosław Stawski, zastępca dyrektora okręgowego służby więziennej w Olsztynie, w planach jest cykl spotkań z młodzieżą. Jedno z nich odbyło się w stolicy Warmii i Mazur.
Wiemy, że młodość rządzi się swoimi prawami. Różnego rodzaju zdarzenia na drodze po spożyciu alkoholu, czy innych środków odurzających, mogą być konsekwencją dotkliwą na całe życie.
Kampania skierowana jest do osób w wieku od 18 do 24 lat. To grupa, która powoduje lub jest ofiarą największej liczby wypadków drogowych. Co młodzi ludzie myślą na ten temat.
Ja nie jeździłbym samochodem pod wpływem alkoholu (…) Czy młodzi ludzie zbyt mocno naciskają pedał gazu? (…) Wydaje mi się, że chcą się popisać przed innymi (…) Konsekwencją takiego zachowania są wypadki.
Uczestnicy spotkania wysłuchali mężczyzny, który odsiaduje wyrok za spowodowanie wypadku. Adrian mówił, że po kilku razach, jazda pod wpływem alkoholu stała się dla niego normą.
Za którymś razem rozbiłem się samochodem na barierach energochłonnych. Nikt wtedy nie ucierpiał, jedynie auto. To było ostrzeżenie, które zignorowałem. Następnym razem po nocnej imprezie chciałem tylko przejechać się autem przez las i w tym lesie potrąciłem starszą kobietę, która jechała na rowerze. Trafiłem do aresztu. To był najgorszy okres w moim życiu.
Wojewódzki inspektor transportu drogowego w Olsztynie Ryszard Płoski przyznaje, że wypadków powodowanych przez młodych kierowców nie brakuje.
Jak to w młodym wieku brawura, chęć popisania się i pokazania kolegom i koleżankom jak się szybko jeździ pojazdami. My natomiast chcemy pokazać jakie konsekwencje są z tego tytułu, że można sobie całkowicie przekreślić młode życie.
Najczęstsze przewinienia młodych kierowców to zbyt duża prędkość, lekceważenie znaków drogowych i jazda po alkoholu lub środkach odurzających.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska/BSC