Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słaby początek sezonu turystycznego w regionie. „Chcielibyśmy dużo więcej gości”

Fot. Adobe Stock

Lato w pełni, a turystów brakuje. W tym roku Mazury i Warmia nie przeżywają oblężenia.

– Branża turystyczna miała nadzieję, że ten sezon – pierwszy bez obostrzeń, jakie towarzyszyły nam przez poprzednie lata pandemii, będzie okazją do odrobienia strat. Sytuacja jest jednak inna – przyznaje prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki Norbert Kardas.

Na pewno sezon się nie rozkręcił – chcielibyśmy dużo więcej gości, turystów. To jest spowodowane niepewną pogodą. Nikt nie rezerwuje terminów dalszych. Wszyscy rezerwują terminy na najbliższy weekend, najbliższe dwa tygodnie. Wszystko jest wynajęte na 70 procent w porównaniu do okresu przed pandemią.

00:00 / 00:00

Ruch w kurortach jet mniejszy, a przyjeżdżający turyści zauważają rosnące ceny i starają się oszczędzać także na wakacjach. – Jest drożej – oceniają turyści. – Zabraliśmy trochę jedzenia ze sobą, żeby zmniejszyć koszty i nie korzystać tak często z restauracji – mówią.

00:00 / 00:00

– Jest dużo drożej, ale nie najdrożej w kraju – mówi Norbert Kardas.

My, jako Warmia i Mazury, mamy sezon krótszy niż np. góry, gdzie turyści przyjeżdżają przez cały rok. U nas mamy pełnego sezonu trzy miesiące. Dużo wyższe rachunki płacimy w restauracjach, dodatkowo dochodzi koszt pokoju. Nad morzem czy w górach ceny poszły jeszcze bardziej w górę.

00:00 / 00:00

Część turystów, także ze względu na dużo wyższe ceny niż w poprzednich latach, decyduje się na skrócenie wyjazdów. Dużym zainteresowaniem cieszą się więc apartamenty i kwatery, w których jest dostęp do kuchni.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, turystyka, turyści
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach regionu. Gdzie jest najgorzej?

Warmińsko-mazurscy strażacy apelują do mieszkańców i turystów o ostrożność w lasach. Nadal jest sucho. W kilku punktach pomiarowych w regionie obowiązuje wysokie zagrożenie pożarowe - informuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV