Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica wjazdu Armii Czerwonej do Elbląga. Wtedy miasto zmieniło się w gruzy

Równo 78 lat temu do Elbląga wjechały czołgi Armii Czerwonej. 23 stycznia 1945 roku zaczęły się dramatyczne i ciężkie walki o miasto, które po trzech tygodniach zmieniło się w gruzy.

Na skutek ostrzału zniknęło gęsto zabudowane Nowe Miasto i średniowieczne Stare Miasto. Szarża czerwonoarmistów wzbudziła panikę i sprawiła, że narodził się wtedy mit bohatera akcji – kapitana Giennadija Diaczenki, którego tak naprawdę w Elblągu nie było.

Przejazd czołgów i towarzyszący mu strach świetnie przypasowały propagandzie. – Największe sowieckie gazety pisały o kapitanie i jego bojcach – przypomniał elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki.

00:00 / 00:00

Kapitan Diaczenko wrósł w powojenną historię Elbląga, miał nawet ulicę noszącą jego imię. Została ona zmieniona w 2017 roku po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Armia Czerwona
Dziś rocznica wydarzeń z 1945 roku: to jedna z najbardziej tragicznych dat w dziejach Olsztyna

W PRL 22 stycznia obchodzono jako rocznicę rzekomego "wyzwolenia" Olsztyna. Obecnie jest to rocznica upamiętnienia ofiar niemieckiej, zbrodniczej akcji T-4 oraz brutalnych mordów dokonanych przez  żołnierzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV