Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Region ma duży problem z brakiem lekarzy. Warmia i Mazury niemal na końcu listy województw

Fot. fotolia.pl

Województwo warmińsko-mazurskie ma duży problem z brakiem lekarzy. W porównaniu z liczbą mieszkańców, mamy ich prawie najmniej w kraju.

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o liczbie lekarzy w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w Polsce i w poszczególnych województwach. Średnia krajowa to 34 lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców. W województwie warmińsko-mazurskim wskaźnik jest wyraźnie niższy.

Na 10 tysięcy mieszkańców mieliśmy 25 lekarzy, województwo warmińsko-mazurskie znalazło się w związku z tym w grupie województw o najniższej liczbie lekarzy. Najwięcej lekarzy w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców ma województwo mazowieckie – 43 – oraz województwo łódzkie – 41 lekarzy

– powiedziała Agnieszka Wobolewicz z Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

Gorzej od Warmii i Mazur wypadło tylko województwo opolskie. Problem mamy też z dentystami – tu też zajmujemy przedostatnie miejsce w kraju.

Przez lata w regionie nie kształcono lekarzy. Teraz działa wydział lekarski UWM i to – według Anny Lelli, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej – daje pewne efekty, jednak wciąż niewystarczające.

Liczba młodych lekarzy, zainteresowanych odbyciem stażu w naszym regionie, troszeczkę rośnie, ale nie jest to tempo, jakiego byśmy się spodziewali. Dla młodych lekarzy – jak z nimi rozmawiamy – kwestia tego, czy zostaną w danym mieście czy danym regionie wiąże się z możliwością kształcenia, specjalizacji, rozwoju zawodowego

– przyznała prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Z tego też powodu najtrudniej jest w miastach i szpitalach powiatowych.

Trzy lata temu powiat kętrzyński oferował studentom medycyny stypendia w zamian za to, że później będą pracowali w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Niestety – nie było zainteresowania. Kilku lekarzy udało się natomiast przyciągnąć innym sposobem – wyjaśniał starosta kętrzyński Michał Kochanowski.

Po pierwsze wyremontowaliśmy internat szkolny, w którym znajdują się pokoje o dość dobrym standardzie. Oferujemy tam darmowe miejsca lekarzom, którzy zdecydują się podjąć pracę w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Po drugie stażyści i rezydenci, którzy przychodzą do szpitala, dostają dodatkową dopłatę do wynagrodzenia

– powiedział.

To nie zmienia jednak trudnej sytuacji w całym województwie. W jakich specjalizacjach jest najgorzej?

Na pewno kwestia wszystkich specjalizacji związanych z onkologią. Duże braki są też w patomorfologii – to niezwykle ważna dziedzina, z której korzystają inni specjaliści w trakcie procesu diagnostyki i leczenia. Od niedawna mamy otwarte szkolenie z geriatrii, bo mieliśmy dramatycznie małą liczbę geriatrów na naszym terenie

– wymieniała prezes Anna Lella, zaznaczając przy tym, że tak naprawdę we wszystkich medycznych specjalizacjach widać braki kadrowe.

Drugi ważny problem to także wiek lekarzy. Na około 3,5 tysiąca lekarzy i około 1 tysiąca dentystów pracujących w regionie, jedna trzecia to osoby w wieku emerytalnym lub zbliżające się do tego wieku. Na razie nie ma ich kto zastąpić.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w lekarz, Województwo Warmińsko-Mazurskie, główny urząd statystyczny, statystyki
Specjalista zwraca uwagę: upał nienaturalną sytuacją dla organizmu

Upał jest stresem, nienaturalną sytuacją dla organizmu, o czym pierwszy zawiadamia kortyzol produkowany przez nadnercza. Badania dowodzą, że w czasie upałów zwiększa się poziom tego hormonu...

Zamknij
RadioOlsztynTV