Radio od Kuchni w Świętej Lipce. Kartacze, kluchy i pielmieni
W audycji Radio od Kuchni zaglądamy do miejsc, w których serwowane są regionalne dania. Przez całe wakacje zwiedzamy, poznając smaki. Byliśmy w Gościńcu „Ryński Młyn” w Rynie oraz w Tradycyjnej Wędzarni Warmińskiej w Kabornie. W czwartek odwiedziliśmy Świętą Lipkę.
Karczma Berta usytuowana jest w ponad 200-letniej chacie. Menu to pochodzenie tradycyjnych smaków wschodu (przesiedlenia Ukraińców) oraz zachodu (tradycyjna kuchnia Mazurów).
Właściciele Karolina i Wojciech Kaczorowscy bazują na produktach z regionu, korzystają z rodzinnych przepisów oraz książek Edwarda Cyfusa „Moja Warmia”. Wiele nazw dań pochodzi właśnie stamtąd m.in. plince, skrzeczki, frysztyk, a dania wschodnie mają tradycyjną nazwę, np. pielmieni. Cała Karczma to „hołd” Warmii i Mazurom: zarówno wnętrza chaty, jak i menu.
Pielmieni w rosole
Ciasto
Składniki:
- 1 kg mąki tortowej
- 0,6 l gorącej wody
- szczypta soli
Mąkę zalewamy wrząca wodą, następnie wyrabiamy ciasto i chowamy do siateczki, żeby nie obeschło. Wałkujemy na bardzo cienki placek i wykrawamy małe kręgi na pielmieni.
Farsz
Składniki:
- ok. 1 kg mięsa wołowego (udźca) oraz 400 g szynki wieprzowej
- czosnek
- natka pietruszki
- cebula
- sól i pieprz
- 1 szklanka bulionu
- śmietana 18%
Do świeżo zmielonego, wcześniej ugotowanego mięsa wołowego oraz części szynki wieprzowej (w proporcji 2 części do 1 części) dodajemy świeżo posiekany czosnek, świeżo posiekaną natkę pietruszki, świeżo posiekaną cebulę. Doprawiamy szczyptą soli i pieprzu. Wszystko mieszamy w misce, dolewając bulion. Gotowym farszem nadziewamy pierożki.
Zagotowujemy pierożki (pielmieni) w osolonej wodzie, wyławiamy, przekładamy do miseczki i zalewamy gorącym rosołem. Podajemy z łyżką kwaśnej śmietany i świeżą natką.
Kluchy warmińskie
Ciasto:
- ok. 1 kg ziemniaków
- ok. 1 szklanki mąki tortowej
- sól
Świeżo starte ziemniaki odciskamy z nadmiaru wody np. przez gazę, dodajemy mąkę i wyrabiamy masę. Proporcje są różne, w zależności od rodzaju ziemniaka; ciasto musi być kleiste. Nakładamy porcję surowego ciasta na pokrywkę i formujemy łyżką małe kluseczki, następnie wrzucamy je na gorącą, osoloną wodę. Odcedzamy, nakładamy na talerz.
Dodatki:
- twaróg (tłusty)
- słonina
Kluchy posypujemy skwarkami (czyli pokrojoną i odpowiednio wytopioną słoniną) oraz tłustym twarogiem, który kruszymy w rękach.
Kartacze z mięsem
Ciasto:
- 1,5 kg ziemniaków ugotowanych
- szklanka mąki ziemniaczanej
Ugotowane ziemniaki rozdrabniamy przez praskę. Ziemniaki dzielimy na cztery części, jedną część przekładamy na bok, a w jej miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Wszystkie części ziemniaków z mąką dokładnie mieszamy.
Farsz:
- mięso wołowe (szponder)
- kurczak (2 udka)
- kaczka (2 udka, pierś)
- 250 g słoniny (gotowanej)
- sól
- pieprz
- majeranek
- 2 jajka
Ugotowane mięso wołowe, drobiowe (kurczaka i kaczkę) i ugotowana słoninę (ok. 30 minut na ogniu) mielimy. Dodajemy sól i pieprz, majeranek oraz surowe jajka. Wszystko dokładnie mieszamy.
Formujemy kartacze nakładając część farszu do ziemniaków i oblepiając go. Wrzucamy do osolonej wody z odrobiną tłuszczu. Gotujemy chwilę od wypłynięcia. Gotowe kartacze wykładamy na talerz i polewamy okrasą (skwarkami z cebulą).
Autor: K. Bobrycka
Foto: K. Bobrycka