Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tarcza Wschód flagowym unijnym projektem wzmacniającym bezpieczeństwo

opis

Pierwszy odcinek Tarczy Wschód. Fot.M. Kwiatkowska

Parlament Europejski wskazał na Tarczę Wschód jako flagowy unijny projekt wzmacniający bezpieczeństwo. Deputowani przyjęli poprawkę zgłoszoną przez Europejską Partię Ludową do rezolucji poświęconej obronności.

Tarcza Wschód to zaproponowany przez Polskę projekt wzmacniający bezpieczeństwo na granicy unijnych krajów z Rosją i Białorusią. To system fortyfikacji, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej. – Ochrona granic lądowych, powietrznych i morskich Unii przyczynia się do bezpieczeństwa całej wspólnoty, w szczególności wschodniej granicy – brzmi fragment rezolucji.

W związku z tym, jak napisano, Parlament Europejski uważa, że Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony powinny być sztandarowymi projektami Unii służącymi wspieraniu odstraszania i przezwyciężaniu potencjalnych zagrożeń ze wschodu.

– Europa wreszcie się budzi. To dobra decyzja dla Polski i dla całej wspólnoty – powiedział Polskiemu Radiu analityk z portalu obronnego Juliusz Sabak. Wskazał, że rezolucja dotycząca Tarczy Wschód i Bałtyckiej Linii Obrony to przyznanie przez „stare kraje unijne”, że zagrożeniem jest Rosja, Ukraina jest tym zagrożeniem objęta, a dla reszty Europy zagrożenie może przyjść z kierunku wschodniej flanki NATO.

Zachodnioeuropejska część Unii przyjęła do wiadomości, że zagrożeniem są nie tylko uchodźcy czy migranci z południa, ale też ryzyko konfliktu zbrojnego, który z Ukrainy może się rozlać na kolejne obszary i zagrozić bezpieczeństwu całej Unii Europejskiej

– podkreślił.

Ekspert do spraw wojskowości ocenił, że decyzja Parlamentu Europejskiego jest także sukcesem Polski. Juliusz Sabak przypomniał, że to program autorski rządu i każde wsparcie spoza kraju, także finansowe, będzie korzystne dla tak dużego projektu.

Projekt na pewno kosztowny, skomplikowany, rozpisany na długie lata i uznanie go przez Unię za istotny i kluczowy dla bezpieczeństwa oczywiście otwiera możliwość jego dofinansowania czy współfinansowania przez środki unijne, a to jest na pewno informacja dobra dla Polski i dla polskiego podatnika

– mówił.

Poprawkę o wpisaniu Tarczy Wschód zgłosiła Europejska Partia Ludowa – poinformował wiceszef grupy Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

W dokumencie, który przyjęliśmy staraniami polskiej delegacji, znalazły się zapisy wprost nas dotyczące i to już nie jest tylko wsparcie budżetowe dla infrastruktury granicznej i ochrona granic, ale także sam projekt Tarcza Wschód. To jest bardzo ważne, że ten akapit, ale także treść została przyjęta zdecydowaną większością głosów

– dodał.

Według deputowanych Tarcza Wschód powinna być wpisana do tak zwanej Białej Księgi, w której będą wskazane kluczowe projekty zwiększające bezpieczeństwo Unii, a to otworzy im drogę do europejskiego dofinansowania. Ten dokument Komisja Europejska ma ogłosić za tydzień.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: B. Gajlewska/IAR
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Parlament Europejski, Tarcza Wschód
opis
MON planuje pozyskać kolejne nieruchomości pod budowę Tarczy Wschód

W tym roku planowane jest pozyskanie kolejnych nieruchomości w przygranicznych gminach pod budowę Tarczy Wschód - podało Ministerstwo Obrony Narodowej. Narodowy Program Odstraszania i Obrony Tarcza...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV