Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Młodzież z II LO w Olsztynie współorganizowała Debatę Młodych w Senacie
W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się 23. Debata Młodych z cyklu „Senat na Ty”, która została współorganizowana przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Spotkanie, które odbyło się pod hasłem „Sztuka dla każdego, także dla młodego”, zgromadziło młodzież z całej Polski, ekspertów oraz przedstawicieli władz, którzy wspólnie zastanawiali się nad rolą kultury w życiu młodych ludzi.
Rola kultury w życiu młodzieży
Bartosz Dąbrowski z II LO w Olsztynie podkreślił, jak ważne było zwrócenie uwagi na rolę sztuki w kształtowaniu tożsamości i postaw młodych ludzi. – Celem naszej debaty było pielęgnowanie piękna kultury i podejmowanie wyzwań, które stoją przed nią w dzisiejszym świecie. – powiedział Bartosz Dąbrowski. Uczestnicy debaty – młodzież ze szkół średnich z całej Polski, w tym 13 placówek, w tym czterech z Olsztyna – rozmawiali na temat dostępu do kultury, jej wpływu na rozwój osobisty oraz sposobów promowania twórczości młodych artystów.
Spotkanie zostało podzielone na trzy główne części. Pierwsza z nich to otwarta dyskusja z panelistami, w której omawiano główne kwestie związane z tematem debaty. W drugiej części uczestnicy spotkania podzielili się na grupy robocze, gdzie omawiali szczegółowe aspekty sztuki w życiu młodych. Trzecia część debaty to podsumowanie wyników pracy w panelach i przedstawienie wypracowanych postulatów.
Postulaty młodzieży
Jednym z najważniejszych momentów debaty było głosowanie nad dziewięcioma postulatami, które młodzież wypracowała podczas spotkania. Wśród najistotniejszych wniosków znalazły się propozycje zwiększenia dostępu do sztuki i kultury dla młodych ludzi oraz zapewnienia im większych możliwości twórczego wyrażania siebie. Postulaty zostały uroczyście złożone na ręce senatora Jerzego Wcisły oraz Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak.
Wartość spotkania dla młodych uczestników
Antonina Ejsymont, uczennica II LO w Olsztynie, podkreśliła, jak cenne było dla niej uczestnictwo w debacie. – Był to czas poznawania innych młodych ludzi, którzy tak jak ja są zmotywowani, by działać i zmieniać obecny świat na lepsze. – powiedziała Antonina. Zaznaczyła także, że jednym z największych atutów debaty było poznanie wielu wpływowych osób ze świata kultury i sztuki, które dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi uczestnikami.
Goście i eksperci debaty
W debacie wzięli udział eksperci i politycy, w tym Rzecznik Praw Dziecka Monika Horny-Cieślak, senator Jerzy Wcisła, Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich Damian Jaworek oraz wielu innych specjalistów związanych z kulturą i edukacją. Gospodarzem wydarzenia była senator Barbara Zdrojewska.
Debata, będąca jednym z elementów programu „Senat na Ty”, miała na celu nie tylko zwrócenie uwagi na ważne zagadnienia związane z kulturą, ale także umożliwienie młodzieży aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia polityki kulturalnej w Polsce.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak