Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczelarze zabrali ule z poligonów w Orzyszu i Bemowie

Fot. Ł. Węglewski

Chłodne i deszczowe lato sprawiło, że w tym roku warmińsko-mazurscy pszczelarze nie zebrali, cenionego przez konsumentów, miodu lipowego. Szef regionalnego związku pszczelarskiego Józef Zysk dodał, że wcześniej nie udało się także zebrać miodu rzepakowego.

Warmińsko-mazurscy pszczelarze szykują już pasieki do zimy. Trwa dokarmianie pszczelich rodzin. Z poligonów w okolicach Orzysza i Bemowa Piskiego pszczelarze zabrali, ustawione tam czasowo, ule by owady mogły zebrać nektar z wrzosów. Jak informuje biuro prasowe Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, w tym roku na poligonie swoje ule ustawiło kilkunastu pszczelarzy z Warmii i Mazur.

Wszyscy wcześniej uzyskali niezbędne zgody od nadleśnictwa, do którego należy teren poligonu. My, jako wojsko, udostępniamy wyznaczone tereny poligonu pszczelarzom bezpłatnie i w takim czasie, by nie kolidowało to z naszymi planami szkoleniowymi.

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk wyjaśnił, że miód wrzosowy jest poszukiwany na rynku z powodu jego walorów zdrowotnych, jednak jest dużo droższy od tradycyjnych miodów. Za słoik trzeba zapłacić ponad 70 złotych

To ze względu na wysoką cenę produkcji tego miodu, który z ramek trzeba zdejmować w pomieszczeniu ogrzanym do ponad 30 stopni, w grę wchodzi też i transport uli na poligony.

Pszczelarze pozyskali z uli miody: spadziowy, wielokwiatowy i mniszkowy. Ten ostatni udało się zebrać dlatego, że nie przezimowały rzepaki i rolnicy je zaorali.

Mniszek i rzepaki kwitną w jednym czasie i jak pszczoły mają wybór, to wybierają rzepak. Ale w tym roku wyboru nie miały, dlatego mamy miód mniszkowy.

W województwie warmińsko-mazurskim miód jest jednym z najchętniej kupowanych przez turystów produktem. Szacunki związków pszczelarskich wskazują, że mniejsze i większe pasieki może mieć w regionie kilka tysięcy osób. Nie wszystkie zrzeszają się w działających związkach branżowych.

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, miód, ul, poligon, pszczelarze
Uwaga grzybiarze! Na poligonie w Orzyszu strzelają!

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz trwają ćwiczenia strzelania ostrą amunicja. Jak ostrzegają żołnierze, wejście na poligon może skończyć się tragicznie. Okoliczni mieszkańcy często wchodzą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV