Aktualności, Aplikacja mobilna
149. rocznica Objawień Maryjnych. Uroczystości w Gietrzwałdzie
To jedyne Objawienia Maryjne w Polsce uznane przez Kościół katolicki. Rozpoczęły się dokładnie 149 lat temu – w 1877 roku w Gietrzwałdzie na Warmii.
Dziś kulminacja tegorocznego świętowania – czas modlitwy, refleksji i powrotu do orędzia, które odmieniło serca tysięcy wiernych.
Ksiądz Krzysztof Bielawny, który specjalizuje się w objawieniach gietrzwałdzkich, powiedział, że było to ważne wydarzenie dla Polaków, którzy żyli pod trzema zaborami.
Objawienia gietrzwałdzkie pozwoliły Polakom na nowo odkryć, że tworzą jedną wspólnotę – z własną historią, religią, tradycją i królami. Ta odnowa moralna i duchowa stała się impulsem do przemian, które wielu wiąże z późniejszym rozwojem narodu
– mówi ks. Bielawny.
Tegoroczne spotkania na błoniach to jednocześnie intensywny czas przygotowań do wielkiego jubileuszu 150-lecia objawień, który będzie miał miejsce w przyszłym, 2027 roku. W archidiecezji warmińskiej trwają już zakrojone na szeroką skalę prace infrastrukturalne, takie jak budowa ołtarza polowego, rozbudowa domu pielgrzyma oraz ratunkowe remonty bazyliki.
Władze kościelne i państwowe liczą na nadanie tym uroczystościom najwyższej rangi, czego wyrazem jest między innymi oficjalne zaproszenie na te obchody skierowane do papieża Leona XIV przez prezydenta RP.
Samo sanktuarium stało się sławne dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po wydarzeniach w Lourdes. Objawienia w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża objawiła się 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Rozmawiały z Maryją po polsku. Matka Boża ukazała się po raz pierwszy Justynie, gdy ta wracała z matką z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej.
W tym wielkim przekazie historycznym często jednak umyka nam najważniejszy aspekt tych wydarzeń, o czym przypomina ksiądz profesor Krzysztof Bielawny. „Opowiadając o Gietrzwałdzie, kiedy przedstawiamy sanktuarium i to, co tu się wydarzyło, w tym wielkim przekazie historycznym praktycznie ginie nam orędzie gietrzwałdzkie” – zauważa duchowny.
Jak wyjaśnia, przez pierwsze dni Maryja jedynie ukazywała się wizjonerkom, a dialog rozpoczął się 30 czerwca. „To wtedy dopiero na żądanie księdza proboszcza Justyna Szafryńska pyta Matkę Bożą: czego żądasz? I słyszy odpowiedź: życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec” – dodaje ksiądz Bielawny. Podkreśla, że wezwanie to stanowi fundament całego maryjnego przesłania na Warmii: „Orędzie gietrzwałdzkie to jest jedno wielkie przesłanie i prośba – różaniec”.
Oprócz wezwania do modlitwy gietrzwałdzkie orędzie to także troska o chorych, cierpiących oraz zmagających się ze zniewoleniami. Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 roku źródełka pielgrzymi od lat czerpią wodę, która przynosiła ulgę i liczne uzdrowienia. Akt błogosławieństwa został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy w altance, a wodę przeprowadzono do kamiennej studzienki, nad którą znajdują się marmurowe płaskorzeźby ukazujące Mojżesza i Izraelitów.
W marcu papież Leon XIV zatwierdził dekret o heroiczności cnót Barbary Samulowskiej, co oznacza, że zakonnica i wizjonerka z Gietrzwałdu będzie beatyfikowana. W opinii metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 roku.
Uroczystości związane ze 149. rocznicą objawień w Gietrzwałdzie rozpoczęły się już w piątek. Dziś wierni gromadzić się będą na nabożeństwach różańca świętego, drogi krzyżowej, adoracji. W ciągu dnia sprawowanych będzie w sumie 6 Mszy świętych, a uroczystości zakończą się o godzinie 21.00 Apelem Maryjnym i zasłonięciem obrazu oraz procesją z figurą Matki Bożej do źródełka.
Niedzielny harmonogram również obfituje w wydarzenia, w tym poranną Mszę Świętą o 7:00 transmitowaną przez Radio Olsztyn oraz sumę o godzinie 13:00, którą pokaże TVP Polonia.
Radio Olsztyn przygotowało także słuchowiska związane z Objawieniami Maryjnymi
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: IAR/M. Lewiński/B. Gajlewska
Redakcja: K. Piasecka






















![Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA] Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2F1000052204.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)






