Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Polski i uniezależnia od Rosji”

Fot. konsorcjum NDI/Besix

– Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej, uzyskaliśmy pełną suwerenność własnej granicy i dostęp do naszego terytorium bez rosyjskiego pośrednika – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.

Nowa droga wodna łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić ją od decyzji strony rosyjskiej.

Na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską polskie jednostki musiały każdorazowo uzyskiwać zgodę Rosji. Jak podkreśla minister Anna Moskwa, po wybudowaniu kanału nie będą musiały tego robić.

Wyobraźmy sobie sytuację, że polska jednostka ratownicza, handlowa, czy turystyczna chce wpłynąć do Polski. Musi zapukać do Federacji Rosyjskiej, bo nie ma kanału przez Mierzeję Wiślaną, i zapytać: „czy możemy przepłynąć, bo chcielibyśmy przepłynąć w takim terminie i tyle jednostek?” A Federacja Rosyjska mówi: „niet”. To jest dokładnie ta sytuacja. Na terytorium własnego państwa musieliśmy wpływać z wykorzystaniem terytorium Federacji Rosyjskiej.

00:00 / 00:00

Minister Anna Moskwa i rzecznik rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Radek Pietruszka

W połowie maja wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem i nie ma zagrożenia dla ich realizacji. Przypomniał, że otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września.

Marek Gróbarczyk: wojna nie opóźni budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Dzięki przekopowi skróci się też droga jednostek płynących z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Inwestycja wzmocni planowo port w Elblągu i porty nad Zalewem Wiślanym.

Śluza na budowie przekopu Mierzei Wiślanej po pozytywnych testach

Historyczny moment. Zalano śluzę przekopu Mierzei Wiślanej

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, przekop, Zalew Wiślany, Mierzeja Wiślana
Ważny sprawdzian konstrukcji. Trwają testy śluzy na Mierzei Wiślanej

Na zalanym w ubiegłym tygodniu kanale na Mierzei Wiślanej w Nowym Świecie zaczynają się próby śluz oraz całego systemu drogowego. Kanał nie został jeszcze udostępniony do...

Zamknij
RadioOlsztynTV