Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Więcej policji na drogach. „Wszystko w trosce o dobro podróżnych”
Policjanci są przygotowani do zwiększonego ruch na drogach i zabezpieczania uroczystości związanych z obchodami świąt wielkanocnych. Działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc” to też swego rodzaju tradycja.
W tym roku działania prowadzone będą 10 kwietnia. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie dozwolonej prędkości i inne wykroczenia w ruchu drogowym. Sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Będą kontrolować stan trzeźwości kierowców i na bieżąco monitorować płynność ruchu na warmińsko-mazurskich drogach. W miastach, tam gdzie zostały zaplanowane uroczystości związane z Wielkanocą, patrole będą zabezpieczać ich przebieg.
W ubiegłym roku w świąteczny weekend na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 10 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 11 zostało rannych. Było też 107 kolizji. Funkcjonariusze zatrzymali 54 nietrzeźwych kierujących.
Kierowco, patrz w lusterka…
Jeśli pogoda dopisze, na drogach pojawią się kierowcy jednośladów – motocykliści i rowerzyści. Ta grupa ma swoje prawa, ale także obowiązki. Kierowcy aut powinni pamiętać, by odpowiednio wcześniej sygnalizować swoje manewry i patrzeć w lusterka. Motocykliści natomiast, by mierzyć siły na zamiary. Recepta na bezpieczeństwo jest wspólna dla wszystkich: to stosowanie się do przepisów – zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości, ale także wzajemny szacunek, empatia oraz bezwzględna trzeźwość za kierownicą.
…przygotuj się do podróży,
Przed wyjazdem należy zadbać o auto – sprawdzić płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Należy też upewnić się, do kiedy ważne jest OC pojazdu i badanie techniczne. Równie istotne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic nie może leżeć „luzem”. Podczas zderzenia nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić pasażerów.
Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania samochodu, warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów – to na pewno pomoże przetrwać długą, nużącą podróż.
…spędź poniedziałek z rozsądkiem,
Lany poniedziałek ma swoich zwolenników, ale także zagorzałych przeciwników. Pod żadnym pozorem, nawet dla żartu, nie można oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, więc należy liczyć się z konsekwencjami. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani mandatem, jeśli spowodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.
…a w razie wątpliwości – zrób spacer do komendy.
Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus dyngus, ale także dla wielu osób czas powrotów do domu. Mając jakiekolwiek wątpliwości co do trzeźwości, warto podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów wielu kierowców korzysta z takiej możliwości, by upewnić się, mogą już bezpiecznie ruszyć w trasę.
Zabezpiecz swoje mienie!
Jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i zabezpieczenie mienia. Dlatego wyjeżdżając z domu pozamykajmy okna, pozakręcajmy zawory gazu i wody, odłączmy z prądu urządzenia, które nie muszą w tym czasie z niego korzystać. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy drzwi. Z kolei w podróż nie zabierajmy ze sobą zbędnych kosztowności i dokumentów. Zadbajmy o to, by były poza zasięgiem wzroku i rąk kieszonkowców. Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się obok nas – szczególnie, gdy będziemy przebywać w tłumie.
Redakcja: K. Ośko za KWP