Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Plusy i minusy zdalnej pracy w dobie pandemii. Dokładnie rok temu praca w domu stała się zjawiskiem powszechnym

Mija rok pracy zdalnej. Od czasu ogłoszenia epidemii COVID-19, taka praca stała się zjawiskiem powszechnym.

Obecnie praca zdalna, czyli najczęściej praca w domu, może być wykonywana na podstawie ustawy covidowej z marca zeszłego roku. Chodzi przede wszystkim o ochronę pracowników i zapewnienie ciągłości pracy zakładu w stanie pandemii.

Nie ma takich danych w regionie i nikt nie prowadzi ewidencji firm, które stosują takie rozwiązania, ale jak mówi Rafał Laskowski z Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan, praca zdalna jest wykorzystywana wszędzie gdzie jest to możliwe.

Wiele zależy od działów w firmie, no bo wiadomo, że dział produkcyjny nie będzie pracował zdalnie, nie będzie wykonywał np. mebli, słodyczy, czy tak jak w naszym przypadku protektorów tekturowych zdalnie, bo tego się nie da zrobić. Natomiast te rzeczy, które są realizowane przez działy handlowe, zaopatrzenia czy logistyki (…), są bardzo często wykonywane zdalnie.

00:00 / 00:00

Wiele firm, szczególnie urzędy, stosują system hybrydowy. To znaczy, że pracownicy są podzieleni na dwie zmiany i w czasie gdy jedna zmiana pracuje w firmie, druga wykonuje swoje obowiązki w domu. Tak jest np. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie. Trzeba było jednak zapewnić pracownikom odpowiedni sprzęt do pracy w domu – mówi dyrektor urzędu Zdzisław Szczepkowski.

Ci, którzy mieli dobrej klasy komputery domowe, zostały one przystosowane przez naszych informatyków do pracy zdalnej, zainstalowano odpowiednie programy

– powiedział dyrektor Szczepkowski. Dodał, że kupiono też laptopy, którymi wymieniają się pracownicy, którzy nie mają w domach odpowiedniego sprzętu komputerowego.

00:00 / 00:00

Ważna jest też kwestia sumienności pracownika, czyli to, jak pracownik pracuje w domu gdy szef nie widzi – podkreśla Rafał Laskowski z Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan.

Każdy kto jest obowiązkowym pracownikiem, będzie wykonywał swoje obowiązki należycie. A to, że robi w tym czasie herbatę czy inne czynności domowe i jeżeli to nie koliduje z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, to w ogóle nie przeszkadza. Chociaż zdarzają się nadużycia. Niektórzy uważają, że będąc w domu, nie trzeba poświęcać się pracy, tak jak będąc na miejscu w firmie. Wszystko jak zawsze zależy od człowieka. Można też to kontrolować i prowadzić ewidencję pracy.

00:00 / 00:00

Zarówno pracodawcy jak i pracownicy podkreślają, że praca zdalna ma tyle samo plusów co i minusów, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu w firmie, chociażby podczas codziennych zebrań, na których ustala się zakres prac i robi się tak zwaną „burzę mózgów”.  Z drugiej strony – jak podkreśla Krzysztof Krzyżaniak – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność, jest też wiele nierozstrzygniętych kwestii dotyczących pracy w domu.

Zużycie sprzętu, prądu, gazu wody, czyli wszystkiego co pracownik używa w domu. Oczywiście musi mieć też zabezpieczony sprzęt, bo często korzysta ze swojego. To wszystko musi być prawnie uregulowane.

00:00 / 00:00

Jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie Pracy, tak by mogła być wykorzystywana również po pandemii. Działania legislacyjne w Sejmie w tej sprawie powinny rozpocząć się w tym kwartale. I wszystkie dotychczasowe zastrzeżenia i wątpliwości: zarówno ze strony pracowników jak i pracodawców, mają być tam uwzględnione.

 

Autor: W.Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, koronawirus, SARS-Cov-2, COVID-19
Nowy harmonogram szczepień. Wydłuży się też czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki

Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV