Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy harmonogram szczepień. Wydłuży się też czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki

Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

W Polsce wykonano dotąd 3,6 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego 2 mln 338 tys. pierwszą dawką i 1 mln 281 tys. dawką drugą.

– Od początku realizacji naszego programu, odkąd pojawiły się precyzyjne informacje od producentów szczepionek deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepimy co najmniej 3 mln osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel na pewno zostanie zrealizowany – przekazał Dworczyk.

Plany zakładają, jak podał, że na koniec pierwszego kwartału pierwsza dawką zaszczepionych będzie ok. 3,5 mln osób. – Udało nam się blisko 20 proc. ten cel przekroczyć – dodał.

Szef KPRM poinformował, że w porozumieniu z Radą Medyczną w oparciu o aktualny stan wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane szczepionki.

Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody, uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek

– powiedział Dworczyk.

Poinformował, że od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach.

Rejestracja osób przewlekle chorych

10 marca rozpocznie się rejestracja osób przewlekle chorych, 15 marca rozpocznie się szczepienie tych osób – poinformował Dworczyk.

– Trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1b dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni – mówił szef KPRM.

Jak dodał, zapisy na szczepienia dla tych osób rozpoczną się 10 marca, a sam proces szczepień rozpocznie się 15 marca.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska przedstawiła specjalną ścieżkę dla przewlekle chorych. Jak mówiła, dostaną oni e-skierowania, automatycznie wygenerowane z systemu. – Informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż po kodach chorób NFZ jest w stanie wygenerować taką listę osób – podkreśliła wiceminister.

Skierowania dla przewlekle chorych będą wystawione do 10 marca. – To, czy ktoś otrzymał e-skierowanie można sprawdzić na IKP lub zwyczajnie zadzwonić do lekarza prowadzącego, czy do lekarza POZ – tam w systemie te informacje się znajdują – poinformowała.

– Osoby dializowane nie muszą rejestrować się przez rejestrację, będą szczepione w stacji dializ, do której przyjeżdżają na cykliczne dializy i tam będą umawiały się na szczepienie. Osoby z chorobą nowotworową, jeżeli są aktualnie hospitalizowane lub są w trakcie chemioterapii, będą szczepione w ośrodkach onkologicznych i tam należy umówić się na szczepienie. Natomiast pozostali mogą umówić się normalnie w punkcie szczepień – zaznaczyła wiceminister zdrowia.

Przekazała, że również osoby po przeszczepach będą umawiać się w punktach populacyjnych, z kolei osoby wentylowane mechanicznie będą szczepione „najprawdopodobniej” w domach przez wyjazdowe zespoły

Zapisy dla rocznika 1952 rozpoczną się 11 marca

Zapisy dla osób w wieku 69 lat, czyli dla rocznika 1952, rozpoczną się 11 marca i potrwają przez trzy dni. Między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 marca do 24 marca odbędzie się rejestracja roczników 1954-1956.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej Dworczyk zapowiedział, że 11 marca rozpoczną się i będą przez trzy dni kontynuowane zapisy dla osób w wieku 69 lat, czyli z rocznika 1952.

– Potem będzie czterodniowa przerwa. W związku z tym, że wchodzą kolejne szczepionki będziemy aktualizować system teleinformatyczny i centralny kalendarz – wyjaśnił szef KPRM.

Poinformował, że między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954. Od 22 marca do 24 marca potrwa rejestracja roczników 1954-1956, a potem od 25 marca zacznie się ponowna rejestracja pacjentów 70 plus.

Wskazał, że „kiedy będzie rejestracja osób mających 69 lat, w kolejnych dniach będą dochodzić kolejne roczniki”. Wyjaśnił, że w celu usprawnienia i ułatwienia zapisów seniorzy zostali podzieleni na mniejsze grupy.

– Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie ok 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii – powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że istnieją trzy kanały rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

– Namawiamy wszystkich seniorów, żeby skorzystać z internetowego formularza i zgłosić chęć zaszczepienia się za pośrednictwem strony www.pacjent.gov.pl –  zaapelował Dworczyk.

Szczepienia ozdrowieńców

Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki – poinformował Michał Dworczyk. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk poinformował, że osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i są w systemie, jest w Polsce ponad 1 mln.

– Te osoby będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką – powiedział Dworczyk. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i nad szczepionkami.

 

Autor: M. Gronek (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepionka, koronawirus, PFIZER
Bliższe Spotkania – 04.03.2021

Koronawirus - bądź bezpieczny, koła gospodyń wiejskich oraz Radiowy Kodeks Drogowy to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska Maciek Świniarski i ich...

Zamknij
RadioOlsztynTV