Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Pierwsi seniorzy otrzymali czternastki. Do wypłaty jest ponad 11 mld zł
Kolejne terminy wypłaty świadczenia przypadają 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Zgodnie z rządowymi szacunkami, w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11 miliardów 400 milionów złotych, w tym 9 i pół miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS.
Świadczenie na rękę, po pobraniu składki zdrowotnej, w pełnej wysokości wyniesie 1217 złotych i 98 groszy. Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla miliona 600 tysięcy emerytów i rencistów przeznaczyliśmy około dwóch miliardów złotych.
– powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Jednak nie wszyscy otrzymają czternastkę w pełnej kwocie.
W przypadku świadczenia obowiązuje kryterium dochodowe, czyli mechanizm „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę nadwyżki.
Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7 milionów 700 tysięcy osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 złotych a 4188,44 złotych wówczas czternastka będzie zmniejszana.
ZUS poinformował też, że czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania.
Świadczenie przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4+ oraz dla niesamodzielnych, renty inwalidzkiej.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR