Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 700 mln hrywien wymienili na złotówki. Uchodźcy muszą się spieszyć

Bezpłatna wymiana do 10 tysięcy hrywien na złotówki dla dorosłych obywateli Ukrainy potrwa do 10 września. Według danych Narodowego Banku Polskiego od momentu uruchomienia programu, czyli 25 marca, skorzystało z niego około 80 tysięcy osób.

W placówkach PKO Banku Polskiego wymieniono 681 milionów hrywien. To mniej więcej 93 miliony złotych.

Program został uruchomiony na mocy porozumienia z bankiem centralnym Ukrainy i PKO BP, ponieważ w pierwszych tygodniach wojny uchodźcy z Ukrainy nie mieli możliwości wymiany waluty w komercyjnych kantorach lub oferowany kurs był dla nich bardzo niekorzystny.

Była skupowana przez kantory w Polsce nawet dosłownie po kilka groszy, a w drastycznych przypadkach kupowano hrywnę za grosz. Wyobraźmy sobie sytuację, że to my znajdujemy się w takiej dramatycznej sytuacji i musimy opuścić nasze domy, a wszystko to, co mamy przy sobie, jest dziesięciokrotnie mniej warte, niż jak to było przed wojną

– argumentowała Barbara Jaroszek, kierująca Departamentem Emisyjno-Skarbcowym NBP.

Transakcję można zrealizować w 100 placówkach PKO BP w całym kraju. Bank nie pobiera żadnych opłat i nie stosuje spreadu walutowego. Ich lista znajduje się na stronie internetowej PKO BP w języku ukraińskim i polskim.

Uprawnieni do udziału w tym programie są dorośli obywatele Ukrainy, którzy przedstawią w czasie wymiany swój paszport, dowód osobisty lub dokument poświadczający, że wystąpili o nadanie numeru PESEL

– przypomniała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek.

Aktualny kurs wymiany hrywny na złotówki, ustalony przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazany NBP, wynosi 11 groszy za jedną hrywnę. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łączna wartość wszystkich transakcji nie może przekroczyć 10 tysięcy hrywien.

Obecnie nie jest planowane przedłużenie lub odnowienie programu z uwagi na spadające zainteresowanie. Barbara Jaroszek przekazała, że NBP ma stały kontakt z bankiem centralnym Ukrainy i w razie konieczności jest gotowy udzielić kolejnego wsparcia.
Dodała, że sytuacja w kantorach uległa poprawie, a część Ukraińców korzysta w Polsce z kart płatniczych wydanych przez ukraińskie banki komercyjne.

Pomimo wojny ukraiński system bankowy działa. Zgodnie z umową wszystkie hrywny skupowane przez PKO BP zostają sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który następnie odsprzedaje je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Pierwsza transza została w pełni i w terminie opłacona przez ukraiński bank centralny pod koniec czerwca. Program zakłada odkup do 10 miliardów hrywien.

Polski bank centralny był pierwszym, który podpisał tego typu umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy – 18 marca bieżącego roku. Kolejne kraje skorzystały z rozwiązań opracowanych przez Polskę. W maju możliwość bezpłatnej wymiany hrywien uruchomiła Belgia. Podobne umowy obowiązują teraz między innymi na Litwie, w Niemczech, czy we Włoszech.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w pieniądze, kantor, Ukraina, NBP, wymiana, Ukraińcy, uchodźcy, złotówki, PKO BP
Rusza wypłata 14. emerytury. Pierwsza transza już w czwartek

W czwartek rusza wypłata 14. emerytury. Świadczenie na kwotę prawie 2 mld złotych w pierwszej transzy otrzyma ok. 1,6 mln osób  – poinformowała prezes ZUS prof....

Zamknij
RadioOlsztynTV