Elbląg, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Ostróda, Pisz, Regiony
71 osób w szpitalach po zatruciu w Centrum Szkolenia w Kętrzynie
Liczba słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, którzy znaleźli się w szpitalach z powodu objawów zatrucia pokarmowego, zwiększyła się do 71. Sanepid ustala, co mogło być źródłem salmonelli, która wywołała to zatrucie.
Objawy zatrucia pokarmowego o różnym nasileniu wystąpiły u 153 słuchaczy we wtorek. Były to m.in. biegunka, wymioty, bóle brzucha i podwyższona temperatura.
Pierwszego dnia hospitalizowanych zostało 13 słuchaczy, przez kolejne dwa dni ta liczba wzrosła do 47. Straż Graniczna przekazała, że życiu hospitalizowanych nie zagraża niebezpieczeństwo. Zajęcia programowe w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie są wstrzymane.
Jak informowały służby sanitarne, na podstawie badań pobranych do analizy od tzw. osób objawowych stwierdzono bakterię salmonelli. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, żeby ustalić źródło pochodzenia salmonelli. – Czekamy na wyniki pobranych próbek żywnościowych i badania wody – powiedziała powiatowa inspektor sanitarna w Kętrzynie Irmina Filipek.
Po zgłoszeniu kadrze kierowniczej, przez ponad 150 słuchaczy, objawów przypominających zatrucie pokarmowe, o zdarzeniu został powiadomiony minister spraw wewnętrznych i administracji, który skierował na miejsce wojewodę warmińsko-mazurskiego i sanepid. Poinformowano też komendanta głównego SG.
Wojewoda Radosław Król jeszcze we wtorek powołał zespół kryzysowy.
Dzięki szybkiej i skoordynowanej reakcji służb medycznych, sanitarnych oraz administracji rządowej, sytuacja została opanowana, a przebieg reakcji pozostawał pod pełną kontrolą
– ocenił wojewoda.
Sprawę zbiorowego zatrucia pokarmowego w kętrzyńskim Centrum Szkolenia wyjaśnia też policja. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył przedstawiciel SG.
Złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu 160 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo, utratę życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Na chwilę obecną kętrzyńscy policjanci prowadzą czynności w trybie artykułu 308 Kodeksu postępowania karnego, czyli są to czynności w niezbędnym zakresie
– mówiła st. asp. Ewelina Piaścik z kętrzyńskiej komendy.
Centrum Szkolenia Straży Granicznej jest jednym z trzech ośrodków szkoleniowych tej formacji, obok Wyższej Szkoły SG w Koszalinie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Prowadzi m.in. szkolenia na wszystkich poziomach – od podstawowego, przez szkolenia szkoły podoficerskiej i chorążych, do mianowania na pierwszy stopień oficerski, a także doskonalenie zawodowe w formie szkoleń specjalistycznych i kursów. Obecnie szkoli się tam około 300 funkcjonariuszy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: PAP/K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Sztab kryzysowy po masowym zatruciu w Kętrzynie. 19 osób nadal w szpitalach
-
Już 83 osoby hospitalizowane. Salmonella w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie
-
Wciąż brak wyników badań po masowym zatruciu w ośrodku straży granicznej w Kętrzynie
-
Wzrosła liczba hospitalizowanych słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie