Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Około stu ofiar śmiertelnych, tysiące internowanych i szykanowanych. Dziś Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL na czele z Wojciechem Jaruzelskim wprowadziły w całym kraju stan wojenny.

Tego dnia zakończył się trwający od sierpnia 1980 r. czas odzyskiwania przez społeczeństwo swobód obywatelskich i łagodzenia opresyjności komunistycznego reżimu, potocznie zwany „Karnawałem Solidarności”. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjny organ pod przywództwem Wojciecha Jaruzelskiego, mający administrować stanem wojennym. Rozpoczął się okres odwrotu od zdobyczy sierpniowych, ograniczania wolności, represji. Na ulice wyprowadzono wojsko, zmilitaryzowano zakłady pracy, zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”, zamknięto niemal wszystkie tytuły prasowe.

Tej nocy władze komunistyczne internowały 3173 osoby, zdecydowaną większość członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Ogółem w czasie stanu wojennego, według danych Instytutu Pamięci Narodowej, życie straciło około 100 osób, a internowano około 10 tysięcy.

Sejm wolnej Polski nie tylko pielęgnuje pamięć o ofiarach stanu wojennego. Już u progu III Rzeczypospolitej posłowie podejmowali działania mające na celu zbadanie działań funkcjonariuszy PRL i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

W 2002 r. Sejm IV kadencji ustanowił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Naszą pamięć i wdzięczność zwracamy ku tym wszystkim, którzy ponieśli ofiary na rzecz niepodległości Polski, swobód narodowych i obywatelskich. W tym dniu składamy hołd bohaterom polskiej wolności, którym zawdzięczamy odrodzenie wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej

– głosi treść przyjętej przez aklamację uchwały.

Każdego roku sejm uczestniczy w organizowanej przez IPN akcji „Zapal światło wolności”. Wieczorem 13 grudnia w jednym z okien w gmachu przy Wiejskiej zapalana jest symboliczna świeca upamiętniająca ofiary stanu wojennego. Akcja nawiązuje do gestu solidarności ze strony obywateli wolnego świata pod adresem Polaków, wykonanego w grudniu 1981 r. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie świecę zapalił św. Jan Paweł II, w Białym Domu uczynił to Ronald Reagan.

Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić

– mówił prezydent Stanów Zjednoczonych, apelując do swoich rodaków o wsparcie uciskanego narodu polskiego.

———————————————-

W całej Polsce odbywają się dziś uroczystości w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Także w Olsztynie odbędą się obchody upamiętniające rocznicę wydarzeń z grudnia 1981 roku. Organizatorem uroczystości przy pomniku Wolności Ojczyzny jest NSZZ Solidarność.

O godzinie 16.45 początek oficjalnej części obchodów. Natomiast o 18 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Mickiewicza w Olsztynie, rozpocznie się msza święta.

Wcześniej, o godzinie 11 w Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się spotkanie edukacyjne dla młodzieży szkolnej. Zaplanowano na nim okolicznościową prelekcję. Organizatorem jest IPN.

Autorem najsłynniejszego zdjęcia ze stanu wojennego jest Chris Niedenthal. Przed warszawskim kinem Moskwa

Zapiski Wojciecha Ciesielskiego z internowania w stanie wojennym i kartki żywnościowe. Fot. B. Świerkowskiej-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, stan wojenny
Historia jednej ulicy w Iławie

Gdyby nie oni, wielu iławian nie znałoby tak dobrze historii  miasta i ludzi, którzy zostawili w tym mieście swój ślad. Na co dzień bardzo zajęci: bo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV