Nowe zasady emerytur pomostowych. Wejdą w życie od 2024 roku
Są nowe przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Od nowego roku osoby, które po 1 stycznia 1999 roku rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę.
Jakich zawodów dotyczy praca w szczególnych warunkach? Odpowiedziała Katarzyna Krupicka – regionalny rzecznik podlaskiego oddziału ZUS.
Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia
– powiedziała.
Katarzyna Krupicka wymieniła także zawody o szczególnym charakterze.
Prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. Są to takie zawody, jak górnik, hutnik, rybak morski czy pracownik sprawujący opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną, jak również kierowca autobusu, trolejbusu oraz motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych zawodów
– dodała.
Po uchyleniu wygasającego warunku, prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie: w przyszłym roku – 7 tysięcy 300, w 2029tym roku – 4 tysiące, a za 10 lat niespełna 5 tysięcy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski