Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Będą zmiany w prawie pracy. Definicja mobbingu zostanie uproszczona
2025 rok może przynieść kilka zmian w prawie pracy, które będą wynikiem dostosowania polskiego prawa do regulacji unijnych. Mowa m.in. o pracy platformowej i zmianie definicji mobbingu.
Doprecyzowane zostaną także górne progi temperatur umożliwiające wykonywanie pracy w pomieszczeniach.
To będzie długo oczekiwana przez środowiska pracowników zmiana polegająca na ustaleniu wartości powyżej, której praca nie powinna być wykonywana. Zawsze latem otrzymujemy sygnały i zapytania na ten temat. Odwołujemy się do ogólnych przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Będzie zmiana przepisów. Wartość ta zostanie uregulowana
– zapowiedział zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie Łukasz Sztych.
Na razie nie wiadomo czy będzie to 28 stopni jak w Słowenii, czy może 30 stopni, czyli maksymalna wartość temperatury w pomieszczeniu dopuszczająca w Polsce pracę osób młodocianych.
Uproszczona zostanie także definicja mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą jest uporczywość. To najważniejsze założenie projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Właśnie trwają prace nad zmianą definicji mobbingu, która od ponad dwudziestu lat była w niezmienianym kształcie.
Obecnie muszą zostać spełnione wszystkie przesłanki z Kodeksu Pracy. Są to działania uporczywe i długotrwałe polegające na izolacji, ośmieszeniu, zaniżeniu przydatności zawodowej. Działań tych jest aż sześć i wszystkie łącznie muszą być spełnione, żeby można było mówić o mobbingu. Natomiast definicja, która pojawiła się w przestrzeni medialnej wskazuje, że o mobbingu będziemy mówić wyłącznie, jeżeli nastąpiło tylko uporczywe, a nie długotrwałe nękanie poracownika
– wyjaśnił Łukasz Sztych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy