1 marca – dzień pamięci o bohaterach podziemia antykomunistycznego
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę o wolną Polskę. To właśnie ich niezłomna postawa i poświęcenie stanowią jeden z najważniejszych symboli powojennej historii naszego kraju.
Żołnierze Wyklęci to członkowie antykomunistycznego ruchu oporu, którzy po 1945 roku sprzeciwili się narzuconej przez Związek Radziecki władzy w Polsce. Walczyli przeciwko represjom, aresztowaniom i sowietyzacji kraju, za co wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę – tortury, wyroki śmierci i wieloletnie więzienie. Ich działalność była długo przemilczana, a pamięć o nich przywrócono dopiero po upadku komunizmu.
Historia święta
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Data 1 marca nawiązuje do rocznicy wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w 1951 roku – jednej z ostatnich dużych grup konspiracyjnych, które kontynuowały walkę z reżimem komunistycznym.
Radio Olsztyn pamięta
Radio Olsztyn od lat przybliża słuchaczom historię Żołnierzy Wyklętych. W naszych archiwach znajdziecie wiele audycji poświęconych bohaterom antykomunistycznego podziemia, ich losom i świadectwom historycznym autorstwa Mirosława Sochackiego i innych dziennikarzy Radia Olsztyn. Zachęcamy do odwiedzenia strony archiwum.radioolsztyn.pl, gdzie można odsłuchać rozmów z historykami, relacji świadków i reportaży o wydarzeniach związanych z powojenną konspiracją.
Bieg pamięci wyklętych
Tradycyjnie w Olsztynie odbędzie się bieg „Wilczym Tropem”, upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. W tym roku biegacze rywalizować będą na kilku dystansach w Parku im. Janusza Kusocińskiego w niedzielę 2 marca.
Posłuchaj wypowiedzi o Żołnierzach Wyklętych
Autor: Ł. Sadlak