Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
  • Teraz na antenie

    Smile High

    You Are Held (instr.)

  • Wkrótce

    Natalia Zastępa

    Saska

Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konno z Olsztyna do Sztynortu

opis

Sztynort Duży. Fot. Łukasz Węglewski

Na Warmii i Mazurach powstaje szlak konny im. hrabiny Marion Doenhoff. Trasa będzie miała około 200 kilometrów i ma prowadzić z Olsztyna na południowy wschód, przez lasy w okolicach Szczytna i Spychowa, i dalej na północ do Sztynortu.

Hrabina opisała tę trasę w swojej książce „Nazwy, których nikt już nie wymienia”. Przejechała ją w 1941 roku. Opracowanie szlaku zleciły Lasy Państwowe i będzie on częścią międzynarodowego projektu „Bałtyckie Krajobrazy”, dofinansowanego z funduszy unijnych.

Będzie można przejechać konno przez atrakcyjne przyrodniczo kompleksy leśne, w tym Puszczę Piską i Napiwodzko-Ramucką. Równocześnie powstaje mapa stajni, ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych, okolicznych pomników przyrody i zabytków.

Byłaby to pierwsza długodystansowa trasa jeździecka przebiegająca w całości przez woj. warmińsko-mazurskie. Teraz nadleśnictwa udostępniają do jazdy konnej tylko krótkie trasy.

Marion Doenhoff, której imię ma nosić szlak z Olsztyna do Sztynortu była orędowniczką polsko-niemieckiego pojednania. W styczniu 1945 roku zorganizowała ewakuację mieszkańców zarządzanego przez siebie majątku Kwitajny pod Pasłękiem. Dotarła konno z Prus Wschodnich przez Pomorze do Hamburga. Za powojenną działalność publicystyczną i społeczną została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Marion Doenhoff jest patronką społecznego liceum w Mikołajkach. (pap/kan/łw)

Więcej w koń, Sztynort, szlak
opis
Renowacja barokowego stropu

Barokowy pałac w Sztynorcie doczekał się renowacji stropu. Dzięki finansowemu wsparciu rządu Polski i Niemiec konserwatorzy odnowili polichromowane deski. Są one niezwykle cennym elementem oryginalnego, barokowego...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV