Ideologiczne wymiary krajobrazu kulturowego. Posłuchaj audycji Małe Ojczyzny
1100 stanowisk, do każdego z nich w ciągu czterech lat pracy badawczej dotarli i dokumentowali. Na koniec, czyli w przyszłym roku ukaże się katalog i dwie monografie podsumowujące badania. Temat projektu długi, poważny, jak na pracę naukową przystało i co ważne – pionierski. Brzmi: Ideologiczne wymiary krajobrazu kulturowego. Semantyka cmentarzy rodowych Prus Wschodnich w świetle źródeł literackich i nieliterackich od XIX do połowy XX wieku.
Autorzy projektu to literaturoznawczyni dr hab. Magdalena Kardach z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz archeolog, antropolog i metodolog historii dr hab. Jacek Kowalewski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy pozwolili dołączyć do jednej z ostatnich terenowych wypraw w okolice Nidzicy.
O projekcie „Ideologiczne wymiary krajobrazu kulturowego. Semantyka cmentarzy rodowych Prus Wschodnich w świetle źródeł literackich i nieliterackich od XIX do połowy XX wieku” opowiadali jego autorzy prof. Magdalena Kardach z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr hab. Jacek Kowalewski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
W projekcie uczestniczą prof. Hubert Orłowski, dr Gabi Huch, dr Ksenia Stanicka-Brzezicka, dr Anna Długozima, dr Izabela Dymitryszyn, Adrianna Siwińska, Anna Sawicka.
Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki.
Posłuchaj Małych Ojczyzn
Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Niebojewska