Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Głosowanie przez pełnomocnika. Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku

Piątek jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym głosować przez pełnomocników mogą wyborcy z niepełnosprawnościami oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania, czyli 7 kwietnia, skończą 60 lat.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa składa się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca głosowałby osobiście i jest ujęty w spisie wyborców.

Zamiar głosowania przez pełnomocnika można zgłosić w urzędzie lub przez internet. Aby zrobić to przez internet należy przygotować dane logowania do profilu zaufanego, skan lub zdjęcie zgody wyrażonej przez osobę, która będzie pełnomocnikiem oraz – w przypadku osoby z niepełnosprawnościami – skan lub zdjęcie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.

Pełnomocnikiem może być tylko ktoś, kto dysponuje czynnym prawem wyborczym, czyli sam ma prawo głosować. Nie może nim być członek obwodowej komisji wyborczej, mąż zaufania, obserwator społeczny czy też osoba kandydująca w wyborach.

Kodeks wyborczy przewiduje też inne specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla seniorów, by ułatwić im głosowanie. Mogą np. głosować korespondencyjnie, przysługuje im też prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Czas na zgłaszanie chęci skorzystania z tych opcji upłynął jednak w ostatni poniedziałek 25 marca

W lokalu wyborczym osoba z niepełnosprawnością uniemożliwiającą dobre widzenie może użyć nakładki w alfabecie Braille’a. Po oddaniu głosu nakładkę trzeba zwrócić komisji.

Wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter. Nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny lub międzynarodowy.

Autor: K. Kostrzewa, A. Rebelińska (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w wybory, głosowanie, wniosek
Andrzej Śliwka: trzeba zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Elbląg dla zdrowia - to siedem propozycji, które zaprezentował na briefingu prasowym Andrzej Śliwka, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Wśród nich są m.in. utworzenie Państwowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV