Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gągławki – mała wieś z dużą stacją. Mariusz Borsiak

Andrzej Małyszko, regionalista, nasz przewodnik po Gągławkach fot. Sławomir Ostrowski

W czasach panowania króla Stefana Batorego na polskich ziemiach pojawiły się znakomite rody węgierskie. Jednym z nich był  ród Kallnassych, który miał niezwykłe zasługi dla Warmii. Członkowie rodziny mieszkali w jednej z podolsztyńskich miejscowości – Gągławkach.

Głównym przewodnikiem po Gągławkach jest regionalista Andrzej Małyszko. Na wyprawę zaprasza Mariusz Borsiak.

Gągławki – wieś założona w 1348 jako majątek rycerski, jako majątek Kapituły Warmińskiej, na 10 włókach. Informacje o właścicielach zachowały się od XVI w., w 1538 właścicielem był Jan von der Tappelbude (odpowiedzialny za gospodarkę rybną w komornictwie olsztyńskim).

Olsztyński fotografik, Wacław Kapusto, prezentuje swoje zdjęcia z przywitania komunistycznych dygnitarzy na stacji w Gągławkach. Fot. Sławomir Ostrowski

Około roku 1619 majątek przejął Edward Gądłowski z Ornety. Po jego śmierci własność przeszła w ręce kapituły. Następnym właścicielem był Bogusław Domaradzki, a od 1714 Franciszek Domlem (olsztyński rajca). Kolejnym właścicielem majątku został Baltazar Gerith (burmistrz Olsztyna) a po jego śmierci wdowa – Anna Barbara – wydała się za Józefa Kalnassy – zapewne z rodziny księdza kanonika Joachima Kalnassy, który był sekretarzem biskupa Ignacego Krasickiego.

Kościół w Bartągu fot. Sławomir Ostrowski

W podziemiach kościoła w Bartągu został pochowany dziadek kanonika – Andrzej Michał Kalnassy. Przez koligacje Gągławki przeszły w ręce rodziny Grzymałów, a w XIX w. były własnością Pannwitzów i następnie Weitigów.

Gągławki – w kościele (opis do dźwięku)

Gągławki – rodowód Kallnassych część 1

Gągławki – rodowód Kallnassych część 1
(opis do dźwięku)

 

Więcej w komentarz, Niedziela odkrywców
Łowcy tygrysa

Jakie tajemnice skrywają jeziora w okolicach Bęsi i Lutr? Czego szukano i co znaleziono w nich przed ponad półwieczem? W Niedzieli Odkrywców przypomnimy historię, zarejestrowaną przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV