Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dramat liturgiczny o życiu i męce Jezusa wystawią dziś artyści ze Scholi Węgajty

opis

Fot. wegajty.pl

Dramat liturgiczny o życiu Jezusa i męce Pańskiej według średniowiecznego rękopisu wystawiony zostanie w piątek w Olsztynie. Przedstawienie ze śpiewanymi dialogami oparte na chorale gregoriańskim wykonają artyści skupieni wokół Scholi Węgajty.

Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny Scholi Węgajty reżyser Wolfgang Niklaus, Ludus Passionis, czyli „Gra o męce Pańskiej”, to dramat liturgiczny z XIII w. To najstarsze przedstawienie pasji średniowiecznej Europy.

Przedstawienie, które odbędzie się w piątek w kościele garnizonowym w Olsztynie o godzinie 19., zawiera ewangeliczne sceny z życia i męki Jezusa Chrystusa. Widzowie obejrzą teatr stacyjny, w którym poszczególne sceny dotyczą między innymi: powołania apostołów Piotra i Andrzeja, wieczerzy u Zacheusza, nawrócenia Marii Magdaleny, wskrzeszenia Łazarza, wjazdu do Jerozolimy. Pasyjne sceny będą dotyczyć wydania, pojmania, sądu i ukrzyżowania Jezusa, z końcową sceną lamentu Marii oraz śmierci Jezusa na Krzyżu.

Jak wyjaśnił Wolfgang Niklaus, dramat liturgiczny jest inną historycznie formą widowiska niż misteria, tak popularne w okresie Wielkiego Tygodnia.

Widowiska religijne rozwijały się w dwóch formach: najpierw w średniowieczu właśnie jako dramat liturgiczny, związany ściślej z liturgią, gdzie aktorami byli przede wszystkim duchowni sprawujący obrzędy kultu religijnego, a później w epoce renesansu jako misteria – które można nazwać parateatralną formą, przejętą przez świeckich aktorów związanych z cechami czy bractwami

– podkreślił.

W dramatach liturgicznych postaci ewangeliczne powierzano duchownym, główne role – najlepszym śpiewakom. Postaci kobiece mogły odtwarzać siostry z zakonów żeńskich. Przedstawienie jest oparte na chorale gregoriańskim – jednogłosowym śpiewie liturgicznym.

Schola Węgajty działająca w gminie Jonkowo pod Olsztynem ma w swoim repertuarze Ludus Passionis od 2003 roku. Wykonawcy to 26 śpiewaków z Polski, Estonii, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. W przedstawieniu bierze udział także grupa dzieci.

Tak jak inne przedstawienia, Ludus Passionis dojrzewał wraz z nami. Choć forma sceniczna jest niezmienna, my jako wykonawcy jesteśmy bogatsi o doświadczenie życiowe

– podkreślił Wolfgang Niklaus.

Autorem opracowania muzycznego Ludus Passionis jest francuski muzykolog i śpiewak Marcel Péres. Dokonał on rekonstrukcji manuskryptu muzycznego ze zbioru Carmina Burana z bawarskiego klasztoru benedyktyńskiego.

Przedstawieniem Ludus Passionis Schola Węgajty kończy obchody jubileuszu 30-lecia. W sobotę Schola organizuje spotkanie dla chętnych w swojej siedzibie, w ośrodku teatralnym Węgajty pod Olsztynem. Podczas warsztatów artyści opowiedzą, jak pracowali nad średniowiecznymi dramatami. Spotkanie pomyślane jest jako interdyscyplinarna wymiana doświadczeń pomiędzy aktorami i śpiewakami Scholi Węgajty oraz studentami, młodymi twórcami z Olsztyna i twórcami lokalnymi.

Źródło: (ali/miś)
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w schola wegajty
opis
28 lat Scholi Węgajty

W sobotę 8 października w Teatrze Węgajty odbyło się spotkanie panelowe z okazji jubileuszu 28 lat pracy twórczej Scholi Węgajty. Spotkanie poprowadził prof. Tadeusz Kornaś, literaturoznawca,...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV