Anonimowo łatwiej się hejtuje
Będąc anonimowym w sieci, mniej można bać się konsekwencji, a co za tym idzie – łatwiej wyrażać negatywne komentarze. „Stąd taka popularność, taka fala hejtu” – mówi psycholog Magdalena Chorzewska.
Dlaczego, kiedy kupimy bluzkę, która okazała się dobra jakościowo albo kiedy zjemy coś, co wybitnie nam smakowało, nie pochwalimy się tym w sieci, a kiedy bluzka rozejdzie się po trzech praniach, a kolacja zjedzona na mieście nam zaszkodziła śpieszymy z wyrażeniem negatywnej opinii? Jak przekonuje psycholog Magdalena Chorzewska, często jest to zasługa anonimowości w sieci, która ułatwia nam wyrażanie krytyki.
„Kiedyś nie było takiej łatwej dostępności do wyrażania opinii – mam na myśli przestrzeń publiczną. Dały nam to dopiero media społecznościowe. W związku z tym, często takie roszczeniowe osoby chętnie i w łatwy sposób mogą krytykować i to robią” – mówi Chorzewska.
Psycholog zauważa, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach dobrze jest ćwiczyć w sobie wdzięczność. „Dlaczego po smacznej kolacji po prostu nie doceniać kunsztu kucharza czy serwisu jaki mamy, bo kelnerka w restauracji nie jest służącą – ona tam pracuje i my możemy ją docenić napiwkiem albo chociażby dobrym słowem” – kwituje.
Autorka: P. Persa (PAP Life)