Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków trafiły na Mazury? Sprawę bada warszawska prokuratura

Po doniesieniach medialnych trwa sprawdzanie, czy osady z warszawskiej oczyszczalni „Czajka” trafiały na Mazury. W tej sprawie już toczy się prokuratorskie postępowanie.

Ma ono zbadać przede wszystkim gospodarność przy wydawaniu pieniędzy w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Jak powiedział Radiu Olsztyn rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś, jest to dopiero wstępny etap postępowania, ale zaznaczył, że będą też sprawdzane umowy z firmami, które wywoziły osady z oczyszczalni.

Nieczystości trafiały – według oficjalnej listy – do sześciu lokalizacji na terenie Polski, gdzie były m.in. kompostowane i przerabiane na przykład na nawozy. Na tej liście nie ma województwa warmińsko-mazurskiego. Po doniesieniach medialnych oraz wpisie rzeczniczki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na Twitterze o tym, że dwie firmy wywożą osady z Warszawy, zrzucając je do wyrobisk po kruszywie – ten wątek też ma być sprawdzany przez inspektorat ochrony środowiska i prokuraturę.

W założeniu osady z oczyszczalni miały być spalane na miejscu, ale spalarnia od grudnia nie działa. Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomił CBA o nieprawidłowościach w Czajce, po czym prokuratura wszczęła śledztwo.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, Mazury, ekologia, oczyszczalnia, ochrona środowiska
Artur Chojecki: Sprawdzamy, czy informacje o wywożeniu na Warmię i Mazury odpadów z oczyszczalni Czajka są prawdziwe

Jeżeli prawdziwe okażą się doniesienia o tym, że odpady z warszawskiej oczyszczalni „Czajka” były wywożone na Warmię i Mazury, to jest to sprawa skandaliczna - powiedział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV