Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą zmiany w ustawie antyprzemocowej. W zeszłym roku w regionie było 4,5 tysiąca interwencji

Fot. Fotolia.com

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje bat na osoby stosujące przemoc. Problem jest potężny, obok przemocy fizycznej, coraz częściej sprawcy znęcają się nad bliskimi psychicznie, ale także na tle seksualnym i finansowym.

Dane pokazują, że najczęściej cierpią kobiety i dzieci. Swoją historię opowiedziała nam mieszkanka Olsztyna – pani Magda, która kilka tygodni temu uciekła od swojego partnera. Dziś, jak mówi, nigdy nie chce tam wracać.

Absolutnie nie, bo tam się nie dało żyć. Człowiek codziennie bał się wracać do domu. I nie wiadomo, co będzie. Bywało wyzywanie, wyganianie z domu, siła była i fizyczna i psychiczna, bardzo oddziaływająca negatywnie na mnie i na dzieci.

00:00 / 00:00

Pani Magda schronienie znalazła w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Takich osób jest bardzo dużo. Policyjne statystyki pokazują, że interwencje dotyczące przemocy w warmińsko-mazurskiem podejmowane są każdego dnia.

– W minionym roku prawie 4,5 tysiąca razy – mówi Małgorzata Demianiuk z wydziału prewencji KWP.

Każdego dnia interweniujemy. Tych czynników może być wiele, jednym z nich na pewno jest alkohol. Dochodzące później nieporozumienia. Sprawy finansowe również. Bywa tak, że jedno z małżonków pracuje, drugie jest uzależnione finansowo. Więc tych problemów i przyczyn jest wiele.

00:00 / 00:00

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje przełomowe zmiany w prawie, które mają realnie ochronić ofiary przemocy domowej.

Osoba stosująca przemoc fizyczną, będzie musiała opuścić mieszkanie, dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa. Sankcje wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, przemoc, KWP, interwencja
Sportowe BMW trafiły do garnizonu policji. Swój pierwszy test przejdą jutro podczas Rajdu Polski w Mikołajkach

Warmińsko-mazurski garnizon policji ma nowe oznakowane radiowozy. Ich całkowity koszt to ponad 403 tysiące złotych.  Dwa BMW serii 3 trafią do drogówki w komendzie wojewódzkiej, trzeci...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV