Awarie trakcji i uszkodzone pantografy. Kolejowe skutki fali upałów
Wysokie temperatury są przyczyną awarii kolejowych sieci trakcyjnych w całym kraju. Do jednej z nich doszło wczoraj między Giżyckiem a Siedliskami.
O szczegółach poinformował Przemysław Zieliński z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych S.A.
Ze względu na brak napięcia w sieci na odcinku Giżycko–Siedliska, między godziną 16.00 a 23.00 konieczne było zadysponowanie spalinowej lokomotywy osłonowej do przeciągania składów PKP Intercity. Z kolei za pociągi regionalne wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Również wczoraj, na trasie między Gągławkami a Olsztynem-Kortowem, doszło do połamania pantografu w pociągu Polregio relacji Działdowo – Olsztyn Główny. Do czasu usunięcia składu ruch był całkowicie wstrzymany
– powiedział Zieliński.
W tym przypadku pociągi dalekobieżne kierowano zmienioną trasą przez Iławę, a pasażerowie składów regionalnych musieli przesiąść się do autobusów zastępczych.
Przemysław Zieliński dodał, że aktualnie wszystkie linie kolejowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego są już przejezdne. Podróżni (m.in. jadący z Olsztyna w kierunku Warszawy) muszą się jednak liczyć z opóźnieniami wynoszącymi od kilku minut do nawet ponad godziny. Wynikają one głównie z problemów ze skomunikowaniem pociągów. Wiele połączeń zostało też odwołanych – PKP Intercity poinformowało, że dziś w trasę nie wyjedzie 21 pociągów.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Sochacki/J. Golon
Redakcja: M. Rutynowski


























