Bliższe Spotkania – 26.04.2022
Konkurs „Jawor – u źródeł kultury”, piknik wojskowy, alimenty od dzieci oraz Czarnobyl to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciej Świniarski
Zaczynamy wielkie odliczanie do majówki i regionalnego finału konkursu „Jawor – u źródeł kultury”. W najbliższą niedzielę w skansenie w Olsztynku poznamy tegorocznych laureatów z naszego województwa. Jeden z członków jury Waldemar Majcher, regionalista i twórca ludowy przyznaje, że cieszy aktywność, zwłaszcza tych najmłodszych.
Dziś od 10 do 14 na stadionie Warmii przy alei Sybiraków w Olsztynie odbył się piknik militarny „Zostań żołnierzem”. Piknik zorganizowała 16. Dywizja Zmechanizowana oraz liceum mundurowe Feniks. Na stadionie można obejrzeć sprzęt wojskowy oraz zapoznać się z ofertą pracy w służbach mundurowych. O szczegółach Andrzej Piedziewicz i jego goście: mjr Magdalena Kościńska – rzecznik dywizji, ppłk rez. mgr Jarosław Chrobot – dyrektor liceum mundurowej Feniks oraz ppłk Paweł Kamiński – szef sekcji personalnej 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Choroba, utrata pracy czy śmierć małżonka niekiedy sprawiają, że osoba starsza znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Co wtedy? Czy taka osoba może starać się o wsparcie finansowe od dzieci? Dziś w Prawniczym Wtorku radca prawny Viviana Wylonk z Okręgowej Izby Radców Prawnych radzi, co w takiej sytuacji zrobić.
26 kwietnia – dokładnie 36 lat temu – w niewielkiej miejscowości Prypeć w ówczesnym ZSRR doszło do awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Katastrofa w Czarnobylu, kiedy tylko informacja ujrzała światło dzienne, zelektryzowała cały świat, wprowadzając panikę i popłoch w wielu krajach, także w Polsce. Co tak naprawdę wydarzyło się w Czarnobylu mówił Tomasz Ilnicki, ekspert ds. energetyki jądrowej, autor książki „Czarnobyl i Fukushima”.
Redakcja: M. Rutynowski za D. Kucharzewska