Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamarznięte jeziora nie są wcale bezpieczne. Strażacy przypominają zasady zachowania się

Idzie odwilż – służby ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora. Uważajmy na siebie, pilnujmy dzieci i naszych pupili. W razie niebezpiecznej sytuacji powinniśmy znać zasady ratowania siebie i innych.

Starszy kapitan Grzegorz Różański, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie radzi, co zrobić w momencie, gdy jesteśmy świadkami załamania się pod kimś lodu.

Do takiej osoby zbliżamy się tylko i wyłącznie czołgając się. Najlepiej mieć ze sobą jakąś gałąź, szalik – coś, co będziemy mogli podać danej osobie. Jeżeli my już weszliśmy na ten lód i zobaczymy, że pod nami zaczyna on pękać, wtedy należy się położyć, zwiększyć nacisk powierzchniowy i czołgając się, kierować się ku brzegowi. Powiadamiajmy służby ratunkowe. Dzwońmy pod numer 998 czy 112 i wzywajmy służby ratunkowe, które są w profesjonalny sposób wyposażone i dotrą do poszkodowanej osoby.

00:00 / 00:00

Zwłaszcza powinni uważać wędkarze – apeluje Jarosław Pliszka, dyrektor okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie.

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest to, że gdy wychodzę na ryby, informuję domowników, gdzie dokładnie idę. Druga zasada – na lód nigdy nie wchodzimy sami, zawsze z kimś. Trzeba mieć te podstawowe środki ratownicze – kolce, kombinezon wypornościowy, który jakiś czas utrzyma człowieka nad powierzchnią wody.

00:00 / 00:00

W piątek doszło do tragicznej śmierci 63-letniego wędkarza, który wybrał się na ryby na jezioro Gil Mały.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w straż pożarna, zima, jezioro, utonięcie, niebezpieczeństwo, odwilż, zamarznięte jezioro
Kolejni strażacy wzbogacili się o nowy wóz gaśniczy. „To zabezpieczenie naszego regionu”

Strażacy ochotnicy z Pasymia mają nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakończyła się też modernizacja ich remizy. W Pasymiu jest około 60 strażaków ochotników. Czynny zespół, gotowy do wyjazdów,...

Zamknij
RadioOlsztynTV