Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Zmniejszyły się zapasy krwi. Których grup najbardziej brakuje?
Krew wciąż jest potrzebna. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o monitorowanie jej stanów.
– Na ten moment jesteśmy zabezpieczeni na około tydzień – powiedział Mateusz Florczuk z olsztyńskiego RCKiK.
Zauważamy mocne spadki, szczególnie w grupie ARh- i oczywiście, tak jak zawsze – 0Rh-. To jest ta grupa krwi, która jest potrzebna na ratunek, więc tak jak zawsze mamy braki. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że nie jesteśmy w stanie określić zapotrzebowania jeżeli chodzi o szpitale. Apelujemy wszystkich o to, aby monitorować nasze stany
– wyjaśnił.
Żeby zostać dawcą krwi, wystarczy być osobą pełnoletnią, ważyć powyżej 50 kg i oczywiście być zdrowym. Warto też przypomnieć o diecie krwiodawcy – są wakacje i powinniśmy przyjmować więcej płynów. Przed donacją nie należy jeść tłusto, a w dzień donacji obowiązkowo zjeść lekkie śniadanie.
Żeby oddać krew, trzeba się wcześniej zarejestrować. Krew można oddać w olsztyńskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w jego sześciu oddziałach terenowych – m.in. w Elblągu, Bartoszycach, Giżycku, Iławie i Pasłęku. Stale działają także mobilne punkty. Szczegóły dostępne są na stronie RCKiK.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko