Zmiany klimatu coraz mocniej wpływają na rolnictwo
Susze, nawalne deszcze, przymrozki i przyspieszone zbiory – postępująca zmiana klimatu coraz bardziej wpływa na rolnictwo. W tym sezonie z suszą rolniczą, która spowodowała poważne straty w uprawach, zmagało się 13 województw.
W ciągu ostatnich 6 miesięcy, susza rolnicza wpłynęła na 14 różnych rodzajów upraw na terenie Polski. W niektórych regionach mogą być nawet o 20 proc. mniejsze plony. Najgorsza sytuacja jest na Nizinach Mazowieckiej i Podlaskiej oraz na Polesiu. Straty są także na Warmii i Mazurach.
Jak powiedziała Monika Mazurczak-Kaczmaryk z Fundacji Wspomagania Wsi, w województwie warmińsko-mazurskim najbardziej ucierpiały uprawy zbóż jarych, ozimych, rzepaku, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych. Zagrożone suszą w tych uprawach było niemal 100 procent gmin. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioski o oszacowanie szkód rolniczych powstałych w wyniku suszy złożyło 170 tys. producentów rolnych.
Przyczyną pogarszającej się sytuacji jest m.in. wzrost średniej temperatury i coraz rzadsze, ale coraz bardziej intensywne opady. Eksperci podkreślają, że kluczowe dla rolnictwa jest zatrzymanie wody w glebie i jej odpowiednia pielęgnacja. Spośród wszystkich naturalnych katastrof brak wody ma największy wpływ na wielkość produkcji rolnej – nawet jedna trzecia strat w produkcji zwierzęcej i roślinnej jest spowodowana przez suszę. W Polsce z tego powodu tracimy co roku nawet do 6,5 miliarda złotych.
Posłuchaj relacji Kingi Kantor
Autor:K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska