Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany klimatu coraz mocniej wpływają na rolnictwo

Fot. PAP/L. Muszyński

Susze, nawalne deszcze, przymrozki i przyspieszone zbiory – postępująca zmiana klimatu coraz bardziej wpływa na rolnictwo. W tym sezonie z suszą rolniczą, która spowodowała poważne straty w uprawach, zmagało się 13 województw.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy, susza rolnicza wpłynęła na 14 różnych rodzajów upraw na terenie Polski. W niektórych regionach mogą być nawet o 20 proc. mniejsze plony. Najgorsza sytuacja jest na Nizinach Mazowieckiej i Podlaskiej oraz na Polesiu. Straty są także na Warmii i Mazurach.

Jak powiedziała Monika Mazurczak-Kaczmaryk z Fundacji Wspomagania Wsi, w województwie warmińsko-mazurskim najbardziej ucierpiały uprawy zbóż jarych, ozimych, rzepaku, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych. Zagrożone suszą w tych uprawach było niemal 100 procent gmin. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioski o oszacowanie szkód rolniczych powstałych w wyniku suszy złożyło 170 tys. producentów rolnych.

Przyczyną pogarszającej się sytuacji jest m.in. wzrost średniej temperatury i coraz rzadsze, ale coraz bardziej intensywne opady. Eksperci podkreślają, że kluczowe dla rolnictwa jest zatrzymanie wody w glebie i jej odpowiednia pielęgnacja. Spośród wszystkich naturalnych katastrof brak wody ma największy wpływ na wielkość produkcji rolnej – nawet jedna trzecia strat w produkcji zwierzęcej i roślinnej jest spowodowana przez suszę. W Polsce z tego powodu tracimy co roku nawet do 6,5 miliarda złotych.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

00:00 / 00:00

Autor:K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w rolnictwo, susza, straty
IPN szuka wolontariuszy. Mogą pomóc w tworzeniu bazy ofiar niemieckich zbrodni

Instytut Pamięci Narodowej szuka wolontariuszy, którzy będą uzupełniać bazę w programie Straty.pl. - W ten sposób chcemy lepiej poznawać historię Polski - wyjaśnił dr Karol Nawrocki,...

Zamknij
RadioOlsztynTV