Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaginęła 70 lat temu, teraz wróci do Olsztyna

Tablicę, która zaginęła po drugiej wojnie światowej odnaleziono na Pomorzu. Fot. M. Sochacki

Na Pomorzu odnaleziono tablicę skradzioną po wojnie z pomnika na cmentarzu na olsztyńskim osiedlu Dajtki.

Pomnik wzniesiono w 1932 roku dla upamiętnienia mieszkańców wsi Dajtki, którzy polegli na frontach I wojny światowej. Skradziona po wojnie tablica wróci do Olsztyna. W jej poszukiwania zaangażował się nasz reporter Mirosław Sochacki, który dzięki pomocy swoich przyjaciół z Trójmiasta odnalazł ją w Muzeum wolnego Miasta Gdańska. Kustosz muzeum, Piotr Mazurek zapewnił, że chce, aby zabytkowa tablica wróciła na swoje miejsce.

00:00 / 00:00

Okazuje się, że do muzeum w Gdańsku tablicę oddała jedna z mieszkanek miasta. Najpierw kobieta wysłała maila z pytaniem, czy muzeum nie chciałoby starej tablicy z napisami. Nie miała pojęcia, że pochodzi ona z pomnika.

– Jak tłumaczyła, jej dziadek, który po wojnie pracował na kolei w okolicach Gdańska, między rokiem 1945 a 1947, znalazł tablicę przy torach, zabrał ją do domu i schował do piwnicy gdzie przeleżała do 2007 roku – wyjaśnił Polskiemu Radiu Olsztyn zastępca kustosza Mirosław Piskorski.

00:00 / 00:00

Wykonana z miedzianej blachy tablica ma kilkanaście przestrzelin po kulach. Zawiera spis około 40 nazwisk mieszkańców Dajtek, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Połowa to nazwiska polskie takie jak: Górski, Moczarski, Rykowski, Kozłowski, Langowski, Kasza, Wróblewski, Woidowski.

Skradzioną po drugiej wojnie światowej tablicę odnaleziono w Muzeum wolnego Miasta Gdańska. Fot. M. Sochacki

W 2013 roku odnowiony pomnik poświęcił arcybiskup senior Edmund Piszcz. Fot. A. Minkowska

Nowa tablica umieszczona została na cmentarzu w Olsztyńskich Dajtkach kilka lat temu. Fot. A. Minkowska

 

(msoch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dajtki, tavblica, skradziona tablica, mieszkańcy Dajtek
Śmiertelny wypadek w olsztyńskich Dajtkach

Trwa ustalanie okoliczności tragicznego wypadku na torach kolejowych na olsztyńskich Dajtkach. Pociąg relacji Olsztyn - Iława potrącił śmiertelnie starszego mężczyznę, który - według relacji maszynisty -...

Zamknij
RadioOlsztynTV