Wymiar czasu pracy – ile godzin pracy na etacie w miesiącu?
Zdecydowana większość osób zatrudnionych pracuje na etacie. Wymiar czasu pracy na etacie jest regulowany przez przepisy polskiego prawa. Dowiedz się, ile godzin w miesiącu przepracujesz jako pracownik zatrudniony na umowę o pracę.
Praca na etacie, a ilość godzin
Na początek warto poznać definicję czasu pracy. Jest to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Co ważne, dotyczy to także pracy zdalnej. Do czasu pracy nie wlicza się czas dojazdu pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca pracy.
Każdy pracownik ma do przepracowania określoną ilość godzin, a pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników. Czas pracy jest regulowany przez Kodeks pracy, a dokładniej art. 129 § 1. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, czas ten nie może przekraczać 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Przyjęty okres rozliczeniowy nie może przekraczać czterech miesięcy.
Wymiar czasu pracy można więc wyliczyć na podstawie prostego wzoru:
-
należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym oraz
-
dodać do tej liczby iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Niepełny etat – jak wyliczyć?
Nie każdy jest zatrudniony na pełen etat, dlatego warto także wiedzieć 3/4 etatu ile to godzin. Oblicza się to, mnożąc liczbę godzin dla pełnego etatu przez 3/4. Przykładowo jeśli w danym miesiącu liczba godzin pracy na etacie wynosi 160, to dla 3/4 etatu wymiar czasu pracy wyniesie 120 godzin.
Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku 1/4 i 1/2 etatu. Liczbę godzin pracy należy pomnożyć przez 1/4 lub 1/2. Jeżeli etatowa liczba godzin pracy w danym miesiącu wynosi 160, to przy 1/2 etatu należy przepracować ich 80, a przy 1/4 etatu będzie to 40 godzin.
Praca na etacie – prawa pracownika
Wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym może ulec obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, które przypadają na czas tej nieobecności. Nieobecnością usprawiedliwioną może być okres choroby, urlopu wypoczynkowego lub też urlopów związanych z rodzicielstwem.
Warto także wiedzieć, że święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy, wypadające w inne dni niż niedziela, obniżają czas pracy o 8 godzin. Są to święta takie jak Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz Boże Narodzenie.
Każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby, a także do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu. Każdy, kto pracuje minimum 6 godzin w ciągu doby, ma także prawo do 15-minutowej przerwy w trakcie trwania czasu pracy. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy.