Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wyglądamy jak wieś zabita dechami”. Mieszkańcy żalą się na nieskoszone trawniki. ZDZiT odpowiada

Fot. AdobeStock

Miały być kwietne łąki – są chaszcze. W Olsztynie, podobnie jak w innych miastach, z powodu suszy ograniczono koszenie miejskich trawników.

Po zimie ten pomysł został entuzjastycznie przyjęty, ale teraz mieszkańcy nie są zadowoleni i dzwonią do naszej rozgłośni.

„Chaszcze” to najłagodniejsze określenie bujnych trawników, w których siedzą kleszcza, a kwitnienie niektórych traw powoduje alergię. Do tego dochodzi niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców, gdy bujne trawy ograniczają widoczność  w pasach drogowych. Inicjatorką ograniczenia koszenia w Olsztynie jest Bogumiła Budna, społeczniczka, według której trawniki powinno się pielęgnować i kosić z głową. Na przykład ze względu na pszczoły nie kosić wtedy, gdy kwitną kwiaty.

Z kolei Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT w Olsztynie wyjaśnia, że miasto ograniczyło koszenie traw z powodu suszy. I dodaje, że wyższa trawa przyczynia się do chłodzenia mikroklimatu w mieście i obniżenia kosztów z tym związanych. Zapewnia, że w tej chwili trwa koszenie traw w pasach drogowych. Pierwsze, opóźnione koszenie odbyło się 20 czerwca, teraz trwa drugie.

W Olsztynie powstała już pierwsza kwietna łąka. Znajduje się przy ul. Kościuszki 19. Na posianie czekają trzy kolejne, finansowane z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w łąka, koszenie, ZDZiT, trawnik
W Elblągu powstają kolejne łąki kwietne. Ratusz: „Poprawiamy bioróżnorodność”

Obok tych naturalnych w parkach, na brzegach rzeki Kumieli czy na skarpach tworzone są nowe łąki. Jedna, o powierzchni około 900 metrów kwadratowych została zasiana w...

Zamknij
RadioOlsztynTV