Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Weekend pełen atrakcji. Odbędzie się rajd konny ku czci płk. Łupaszki

Fot. Stadnina koni Kierzbuń

Rekonstruktorzy z różnych stron kraju wezmą dziś udział w Rajdzie Konnym Łupaszki. Jest to wydarzenie upamiętniające żołnierza Zygmunta Szendzielarza i żołnierzy z jego V Brygady Wileńskiej.

Kawalerzyści, którzy są uczestnikami sobotniego rajdu, przejadą 50 kilometrów wokół jeziora Dadaj. – Upamiętnimy w ten sposób Łupaszkę, który długo był nieuchwytny, gdyż ze swoimi wojskami, przemierzał tak długie kilometry – mówiła na antenie Radia Olsztyn organizatorka rajdu Lucyna Ciesielska.

Uczestnicy dzisiejszego rajdu wystartują również w niedziel‪ę w bardzo widowiskowych, ogólnopolskich zawodowach kawaleryjskich, które odbędą się w stadninie koni w Kierzbuniu. Będą musieli wykazać się umiejętnościami jazdy konnej, władania lancą, szablą oraz celnością w strzelaniu podczas jazdy.

Odbędzie się również inscenizacja wzorowana na wydarzeniach bitwy pod Worzianami. Kawalerzyści przeprowadzą szarżę w trakcie potyczki z wojskami hitlerowskimi. Na potrzeby inscenizacji zbudowano wioskę, która spłonie w trakcie widowiska.

W pikniku, w którym wezmą udział m.in. weterani AK, będą także rozstawione stoiska wojskowe różnych formacji. Dla uczestników przygotowano darmową wojskową grochówkę.

Wydarzenie, któremu patronuje Ministerstwo Obrony Narodowej,  po raz siódmy organizuje Fundacja Stadniny Koni Kierzbuń.

Autor: W. Chromy
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Łupaszko, major Zygmunt Szendzielarz, Kierzbun
Inscenizacja walk partyzanckich w Kierzbuniu. Imprezie towarzyszył rodzinny piknik kawaleryjski

W stadninie w Kierzbuniu odbył się dwudniowy Rajd Konn ku yczci pułkownika Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta. Po niej nadszedł czas na zawody...

Zamknij
RadioOlsztynTV