Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury stawiają na odnawialne źródła energii

fot. Sławomir Ostrowski

Wiele osób chce zakładać mikroinstalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii, fot. Sławomir Ostrowski

Dopiero od poniedziałku 19 października trwa nabór, a już jest kilkadziesiąt wniosków od osób, które chcą zakładać mikroinstalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął drugą edycję programu Prosument, w ramach której można otrzymać dotację i nisko oprocentowaną pożyczkę na taką inwestycję. Na razie wpłynęły wnioski od osób, którym nie udało się uzyskać dotacji w poprzedniej edycji programu – ale są też nowe. Nasz reporter sprawdzał też, jak radzi sobie znacznie większa instalacja – elektrownia słoneczna zbudowana przez powiat olsztyński w Gryźlinach.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

– Widzimy, że rośnie świadomość. Latem dużo było mowy o problemach z dostawami prądu, wprowadzano stopnie zasilania, więc sporo osób chce postawić sobie swoją małą elektrownię – mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adam Krzyśków.

W ramach tej edycji programu Prosument na Warmii i Mazurach na mikroinstalacje korzystające z odnawialnych źródeł zostanie wydanych 10 milionów złotych. W poprzedniej edycji wydano o połowę mniej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zapowiada, że niebawem ruszy kolejny program – tym razem z dotacjami na termomodernizację budynków.

Elektrownia fotowoltaiczna w Gryźlinach to największa tego typu inwestycja na Warmii i Mazurach. Fot. Starostwo Powiatowe

Sprawdziliśmy też jak radzi sobie znacznie większa instalacja – samorządowa elektrownia słoneczna zbudowana przez powiat olsztyński w Gryźlinach. W pochmurne dni elektrownia działa, ale produkuje bardzo niewiele. Elektrownia fotowoltaiczna w Gryźlinach, wybudowana przez powiat olsztyński, w ciągu niespełna pół roku funkcjonowania wyprodukowała prawie 80 procent prądu, jaki miała wyprodukować w rok. Instalacja fotowoltaiczna w Gryźlinach zaczęła działać w maju. Najwięcej prądu dawała przez pierwsze 2 miesiące, później upały nieco zmniejszyły jej efektywność.

Elektrownia fotowoltaiczna w Gryźlinach. Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

– Nadejście jesieni i zachmurzone niebo nie sprzyjają produkcji energii. Maksymalnie, przy dobrych warunkach, nasza instalacja może produkować 7 megawatów dziennie. Obecnie, przy zachmurzeniu, jakie mamy od kilku dni, produkuje niecałe pół megawata – przyznaje Krystyna Mathoes, prezes spółki Fotowoltaika Gryźliny.

Elektrownia w Gryźlinach może produkować 7 megawatów dziennie. Fot. Sławomir Ostrowski

Elektrownia w Gryźlinach może produkować 7 megawatów dziennie. Do tej pory ze sprzedaży prądu elektrownia słoneczna w Gryźlinach uzyskała niecałe 150 tysięcy złotych. Fot. Sławomir Ostrowski

Do tej pory ze sprzedaży prądu elektrownia słoneczna w Gryźlinach uzyskała niecałe 150 tysięcy złotych. Budowa instalacji kosztowała prawie 5 milionów złotych. Niespełna połowę sfinansowała Unia Europejska, reszta to kredyt, która spółka teraz spłaca.

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gryźliny, odnawialne źródła energii, elektrownia fotowoltaiczna
Coraz więcej gmin wybiera odnawialne źródła energii

Do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie wpłynęło 11 wniosków od samorządów lokalnych o przyznanie dotacji na mikroinstalcje prosumenckie. Wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii są zainteresowane między innymi gminy:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV