Olsztyn, Aktualności
W Olsztynie odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Monument stanął na cmentarzu komunalnym
Pomnik w formie symbolicznej mogiły z polnych kamieni został ufundowany ze zbiórki publicznej.
– Narodowe Siły Zbrojne to organizacja, która powstała w 1942 roku i przez, którą przewinęło się 75, a może nawet 90 tysięcy żołnierzy. Niezwykle dzielnych, ideowych, wielkich patriotów – mówił podczas uroczystości naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN dr Waldemar Brenda.
Żołnierze NSZ po zakończeniu II Wojny Światowej walczyli z sowiecką okupacją. – Rozgorzała, jak sięźniej okazało, beznadziejna walka z komunistyczną przemocą. I przez pół wieku żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, nazywani przez komunistów „bandytami”, musieli czekać na uznanie i sprawiedliwą ocenę – dodał jeden z organizatorów uroczystości Wiesław Rydel.
Budowa pomnika to inicjatywa mieszkańca Olsztyna Piotra Duczymińskiego. Jego ojciec – Stanisław Duczymiński pseudomin „Niemira” – jako 17-latek wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych.
Piotr Duczymiński wspomina
Jego walka polegała głównie na szmuglowaniu amunicji, choć brał też udział w kilku akcjach. Czasy PRL zaczęły się dla niego pobytem w więzieniu. I choć sąd nie udowodnił mu żadnej winy, to przez lata miał blokowane ścieżki awansu zawodowego, a był inżynierem. Na szczęście doczekał się rehabilitacji. Zmarł w 2010 roku, wcześniej dostał order od prezydenta. Umarł w spokoju.
Olsztyński pomnik Narodowych Sił Zbrojnych nieprzypadkowo odsłonięto właśnie w niedzielę (26 lutego). W środę, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
(apie/bsc)