Urodziny olsztyńskich wodociągów. Upamiętniono ich twórcę
Pracownicy olsztyńskich wodociągów mieli podwójną okazję do świętowania. Obchodzili Światowy Dzień Wody i swoje 125. urodziny.
Za początek działalności wodociągów w Olsztynie uważa się rok 1897, kiedy to ówczesna rada miasta zdecydowała o budowie stacji pomp i systemu wodociągowego. Z okazji jubileuszu upamiętniono inż. Roberta Luckhardta – architekta miejskiego i inicjatora budowy olsztyńskiego systemu wodociągów i kanalizacji, a później został dyrektorem miejskiego zakładu zarządzającego nim. Funkcję tę piastował przez 15 lat. Tę postać upamiętniono w postaci figury wyłaniającej się ze studzienki. W archiwach nie zachowało się żadne zdjęcie Roberta Luckhardta, stąd odlew nie jest jego wierną podobizna, tylko wizją artysty.
22 marca jest Światowym Dniem Wody. Akcja to okazja do przypomnienia, że ponad miliard ludzi na całym świecie nie mają dostępu do wody pitnej. Ekolodzy wskazują, że pojawiają się coraz większe problemy z dostępnością czystej wody.
Olsztyńska woda pochodzi ze studni wierconych, z otworów o głębokości od 50 do 320 metrów. Ze względu na zawartość sodu i potasu można ją zaliczyć do wód średniozmineralizowanych. Walory smakowe i zdrowotne sprawiają, że można ją pić prosto z kranu. Natomiast dzięki zawartości biopierwiastków – jak magnez czy wapń – może mieć pozytywny wpływ na zdrowie konsumentów. Olsztyńska woda nie wymaga gotowania przed spożyciem.
Autor: J. Golon
Redakcja: K. Ośko