Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pokazy ratownictwa, prezentacja sprzętu, zwiedzanie jednostek pływających. W Giżycku rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Wody

Fot. Fotolia.com

Podczas Światowego Dnia Wody w Giżycku zaplanowano m.in. pokazy ratownictwa na wodzie i lądzie oraz prezentację sprzętu ratunkowego służb mundurowych.

Na Obiekcie Hydrotechnicznym przy ulicy Jeziornej będzie też stoisko informacyjno-edukacyjne Wód Polskich. Chętni będą mogli zwiedzić jednostki pływające, którymi dysponuje Zarząd Zlewni w Giżycku.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku. Celem święta jest uświadomienie, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody brzmi „Dostęp do wody dla wszystkich”. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie ponad miliard 200 mln ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej, w Europie jest ich ponad 100 mln.

Spośród wszystkich państw europejskich, w Polsce mamy najniższe zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca – około 1600 m³ na rok, a w okresach suszy wskaźnik ten spada nawet poniżej 1000 m³. Dla porównania – na jednego mieszkańca Europy przypada średnio w ciągu roku około 4500 m³ wody.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Światowy Dzień Wody, zwiedzanie, WHO, pokazy, prezentacje
Chcesz zwiedzić Polskę za pół ceny? POT organizuje kolejną edycję turystycznej akcji

Do 12 lutego przedsiębiorcy, samorządy, kluby i organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swój udział w VI edycji akcji "Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny". Akcja...

Zamknij
RadioOlsztynTV