Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region, Regiony
Musimy o nią dbać i oszczędzać. Dziś przypada Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jest ona jednym z najistotniejszych elementów w codziennym życiu roślin, zwierząt i ludzi.
Województwo warmińsko-mazurskie, nazywane „Krainą Tysiąca Jezior” to bardzo specyficzny region Polski. Synoptyk, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Paweł Staniszewski uważa, że to też jedna z najbezpieczniejszych części kraju.
Na Mazurach jeziorność wynosi czterokrotnie więcej niż w innych regionach kraju. To dobry wskaźnik, jeśli mówimy o problemach związanych z suszą, czy gwałtownymi zjawiskami jak powodzie czy podtopienia. Województwo warmińsko-mazurskie jest najmniej zagrożone w porównaniu do reszty kraju.
W wodę należy dbać i ją oszczędzać. O tym jak to robić wyjaśniał profesor Sławomir Szymczyk z Katedry Gospodarki Wodnej i Klimatologii UWM w Olsztynie.
Musimy pamiętać o tym, żeby jak największa powierzchnia była zazieleniona. Powoli należy zwiększać obszary leśne, bo pełnią one bardzo ważną rolę hydrologiczną. Ważne są nie tylko lasy, ale także różnego rodzaju parki, zadrzewienia śródpolne, które w wielu przypadkach były likwidowane.
Woda jest również bardzo istotna w funkcjach życiowych człowieka, dlatego trzeba pamiętać o tym, żeby ją pić regularnie – przypomniała dietetyk kliniczny Natalia Ulewicz.
Dla wielu osób trudny jest okres jesienno-zimowy. Latem chce się pić wodę, ale warto pamiętać, że moment, kiedy czujemy pragnienie może świadczyć o odwodnieniu nawet w niewielkim stopniu. Dobrze mieć nawyk picia wody regularnie.
Światowy Dzień Wody ma zwrócić uwagę na problem dostępu do czystej wody pitnej, który dotyka ponad miliard ludzi na świecie. Święto ustanowiono w 1992 roku przez ONZ.
Autor: P. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy