Olsztyn, Aktualności, Regiony
Uroczystości odpustowe w Warmińskiej Jerozolimie. Do Glotowa pielgrzymowano już w XIV wieku
Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Glotowie koło Dobrego Miasta powstało w miejscu znalezienia w hostii ukrytej w ziemi przed najazdem pogańskich Litwinów i Prusów. Pierwszy niewielki kościół wybudowano w XIV w. Czterysta lat później wzniesiono barokową świątynię. Jej wystrój nawiązuje do teologii Eucharystii.
Nieopodal w wąwozie znajduje się Warmińska Jerozolima. Jej historia jest nie mniej niezwykłą niż historia powstania świątyni.
Około 1860 roku zamożny i religijny mieszkaniec Glotowa udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Przywiózł stamtąd małe kamyczki, które znalazł na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie. To on zainicjował budowę Kalwarii Warmińskiej wzorowanej na tej jerozolimskiej. W trwającej 16 lat w budowie uczestniczyło około 70 tysięcy osób. A kamyczki zostały umieszczone jako relikwie w kolejnych stacjach drogi.
Od rana w Glotowie odbywa się odpust diecezjalny. Uroczystości zainaugurowała poranna msza święta. Po niej rozpoczęła się droga krzyżowa na Kalwarię Warmińską. O 11 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, a w południe suma odpustowa.
Autor: KPiasecka/BSChromy
Redakcja: BSChromy