Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica objawień maryjnych i dożynki archidiecezjalne w Gietrzwałdzie

Fot. K. Pakulnicki

Tłumy pielgrzymów uczestniczyły we mszy świętej na gietrzwałdzkich błoniach. Odbyły się tam uroczystości 147. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie, które połączone były z 58. Dożynkami Archidiecezjalnymi.

Uroczystej mszy świętej przewodniczył ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski, który wygłosił także kazanie. Mszę koncelebrował m.in. metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Jak co roku do Gietrzwałdu przybyły liczne pielgrzymki z Olsztyna, Ostródy i okolic. Po raz dziesiąty do sanktuarium przyszła też Żuławska Piesza Pielgrzymka z Mikoszewa. Nie zabrakło również pielgrzymów z dalekich zakątków Polski. Na odpust przyjechały autokary m.in. z Krakowa, Drezdenka i Łomży.

Jedna z pań, które przyszły z pielgrzymką z Olsztyna powiedziała że przychodzi do swojej mamy Matki Bożej.

Tu człowiek może powiedzieć Jej wszystko, co na sercu leży. Tu jest się, bo to Ona nas wzywa do tego miejsca

– dodała jedna z uczestniczek uroczystości.

Bp Szymon Stułkowski, który przewodniczył uroczystej mszy świętej, powiedział Radiu Olsztyn, że modlitwa w Gietrzwałdzie – także dla niego – ma wyjątkowy charakter.

Przez wstawiennictwo Matki Bożej jesteśmy tu, by dziękować. Za to, że tutaj przemówiła, objawiła się, że wzywała do nawrócenia i modlitwy różańcowej

– mówił.

Bp Stułkowski na gietrzwałdzkich błoniach wygłosił także kazanie. Mówił w nim, że do Gietrzwałdu przyjechał, by „nakarmić się wiarą”. Sporą część homilii ordynariusz płocki poświęcił także m.in. obecności lekcji religii w szkołach.

To nie tylko obowiązek Kościoła, ale także państwa. To państwo ma bowiem obowiązek zadbać o kod kulturowy, z którego wyrastamy i który powinniśmy zachować

– mówił biskup.

W kazaniu podkreślał też konieczność odbudowania katechezy we wspólnotach parafialnych.

Żeby przekazać wiarę trzeba ją znać. Nie uciekajcie z lekcji religii, bo nie przekażecie tego, czego nie będziecie wiedzieli. Ale nie wystarczy wiedza. Potrzebna jest też relacja z Jezusem, którą pomaga nam zbudować Maryja

– dodał bp Stułkowski.

W homilii odniósł się także do kwestii aborcji.

Nawet jeśli by prawo zliberalizowano tak, by można było dokonywać aborcji do 9 miesiąca ciąży, to naszym zadaniem jest ochrona życia

– stwierdził.

Z kolei metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który koncelebrował mszę świętą dziękował za przygotowanie tej uroczystości.

Pamiętajmy, że dzisiejsza uroczystość jest także przygotowaniem do wydarzeń, które przed nami, czyli 150-lecia objawień

– mówił.

Dożynki archidiecezjalne

Tradycyjnie gietrzwałdzkie uroczystości odpustowe były połączone z dożynkami archidiecezjalnymi. Rolniczka Anna Malinowska z Ząbrowa w gminie Iława podkreślała, że w tym roku, w jej gospodarstwie, udało się osiągnąć plon pszenicy na poziomie 5-6 ton z jednego hektara pola. Jak mówiła, rolnicy z południowo-zachodniej części regionu, mogą być zadowoleni.

U nas deszcze popadywały. Wiosna była raczej dla nas łaskawa. Żniwa były niezłe, bo była piękna pogoda i wszystko poszło bardzo sprawnie. Myślę, że sezon możemy uważać za udany i całkiem obfity

– powiedziała w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn. Przyznawała jednak, że o takim szczęściu nie mogą mówić rolnicy z innych części naszego regionu lub na przykład z Podlasia. Jej znajomi dokonali tylko jednego pokosu trawy, która – ze względu na suszę – już nie odrosła.

W Gietrzwałdzie za pracę rolników dziękował także wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.

Objawienia w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”.

Matka Boża objawiła się pierwszy raz Justynie, kiedy powracała z matką z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” zobaczyła też Barbara Samulowska. Maryja siedziała na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród aniołów. Wizję tę zobaczyły nad przykościelnym klonem w czasie odmawiania różańca.

Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą, 8 września 1877 roku, źródełka pielgrzymi od lat czerpią wodę, która przynosiła ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sam akt błogosławieństwa został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy w altance. Wodę przeprowadzono następnie do kamiennej studzienki. Nad źródełkiem znajdują się trzy marmurowe płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skały, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni.

Uroczystości w Gietrzwałdzie potrwają do wieczora.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. K. Pakulnicki

Fot. K. Pakulnicki

Fot. K. Pakulnicki

Fot. K. Pakulnicki

Fot. K. Pakulnicki

Fot. K. Pakulnicki

Fot. K. Pakulnicki

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy

Ostatnie przygotowania do obchodów rocznicy objawień gietrzwałdzkich

 

Więcej w Gietrzwałd, odpust, uroczystości odpustowe, sanktuarium maryjne
Ostatnie przygotowania do obchodów rocznicy objawień gietrzwałdzkich

Archidiecezja Warmińska przygotowuje się do obchodów 147. rocznicy objawień gietrzwałdzkich. Uroczystości rozpoczną się w sobotę o 18 mszą świętą z nieszporami ku czci Matki Bożej. Po...

Zamknij
RadioOlsztynTV