Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tysiące śniętych ryb na terenie rezerwatu „Polder Sątopy-Samulewo”. Inspektorat komentuje: Jest to efekt upałów

Fot. A. Piedziewicz

Ogromne ilości małego narybku oraz dorosłe szczupaki, linii i karasie – wszystkie śnięte. To obraz kanału na terenie rezerwatu Polder Sątopy – Samulewo niedaleko Bisztynka.

Rezerwat Polder Sątopy-Samulewo został utworzony w celu ochrony rozlewiska rzek Sajny i Rynu. Na jego terenie znajduje się niewielkie jezioro, do którego wpada wąski kanał. Tam znaleziono śnięte ryby – spore szczupaki, linii i karasie – a do tego setki, jeśli nie tysiące sztuk niewielkiego narybku. Okoliczni mieszkańcy mówią, że śnięcie trwa już od jakiegoś czasu, a w ostatnich dniach przybrało rozmiar prawdziwej katastrofy. – Mieszkam tu od urodzenia, a czegoś takiego nie widziałem – mówi jeden z mieszkańców. – To jest masakra – dodaje drugi.

Na miejscu byli już przedstawiciele warmińsko-mazurskiej Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Pobrali próbki wody, ostatecznych wyników jeszcze nie ma, ale wicedyrektor Inspekcji Michał Kontraktowicz twierdzi, że najprawdopodobniej to efekt upałów i niskiego stanu wody.

Na 90% jesteśmy w stanie stwierdzić, że zadziałał czynnik naturalny – rybom zabrakło tlenu. To efekt upałów

– mówi dyrektor Kontraktowicz.

Ostateczne wyniki badań prowadzonych przez WIOŚ mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Teren rezerwatu znajduje się pod opieką naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Byli na miejscu, ich ustalenia mamy poznać jutro.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryby, śniete, Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska, Michał Kontraktowicz
Katastrofa ekologiczna w rezerwacie „Polder Sątopy – Samulewo”

W Pleśnie, na terenie rezerwatu "Polder Sątopy-Samulewo" pływa tysiące martwych ryb. Najwięcej zaobserwowano w pobliżu przepompowni oraz w kanale doprowadzającym wodę z rozlewiska pomiędzy miejscowościami Satopy-Samulewo,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV