Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje Miasto – Węgorzewo

Port w Węgorzewie. Fot. Łukasz Węglewski

Do miana żeglarskiej stolicy Warmii i Mazur pretenduje wiele miejsc – ale początek szlaku Wielkich Jezior Mazurskich może być tylko jeden. Węgorzewo.

To właśnie stąd możemy wyruszyć ku południowym… wodom. Czyli w stronę Giżycka, a nawet jeszcze dalej – do Mikołajek i Rucianego. Już na samym początku tej podróży zobaczymy to, co najlepiej oddaje charakter mazurskiego pływania – czyli kanał przystosowany do żeglugi. Dokładniej – Kanał Węgorzewski. A zaraz za nim jezioro Mamry. Ale szlak wielkich jezior to nie jedyny szlak przebiegający przez Węgorzewo. Tędy biegnie też Green Velo, czyli ścieżka rowerowa Polski Wschodniej.

Którą możemy dojechać aż do.. Kielc. Ale my zostajemy w Węgorzewie. Wspomniałem o Kanale Węgorzewskim, ale w okolicach miastach można podziwiać jeszcze jeden kanał – a właściwie pozostałości po jego budowie. To kanał mazurski. Jego budowę zaplanowali Niemcy, jeszcze przed I wojną światową. Miał połączyć wielkie jeziora z Bałtykiem. Według obiegowej legendy, w latach 30. na Mazurach planowano budowę bazy dla niemieckich łodzi podwodnych. To tylko legenda, uzasadnienie budowy kanału było ekonomiczne, a nie militarne. Ale niezależnie od uzasadnienia, niedokończone śluzy robią ogromne wrażenie.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Polecam zwłaszcza śluzę Leśniewo Górne. To zaledwie 10 km od Węgorzewa. Trzeba przejść niewielki kawałek wzdłuż kanału przez las – i nagle ukazuje się ona. Olbrzymia, betonowa konstrukcja w środku lasu. Widać na niej wgłębienie, w którym najprawdopodobniej był umieszczony charakterystyczny niemiecki orzeł. Śluza jest ukończona zaledwie w jednej trzeciej – ale i tak taki artefakt ukryty w lesie to widok naprawdę niecodzienny. A jeśli pojechać jeszcze kawałeczek dalej, znajdziemy kolejne leśne konstrukcje z betonu – to poniemieckie bunkry.

Dla miłośnika historii ukrytej wśród drzew, Węgorzewo i jego okolice to kierunek obowiązkowy.

 

 

 

(kpias)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Węgorzewo, Twoje Miasto
Twoje Radio w Twoim Mieście! Zaproś nas to przyjedziemy :-)

Od niedzieli na antenie Polskiego Radia Olsztyn zawita nowa audycja „Twoje Radio w Twoim Mieście”. Nie da się jej jednak zrealizować bez udziału naszych słuchaczy, dlatego...

Zamknij
RadioOlsztynTV